RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk: Wtorkowa dostawa szczepionki Moderna odwołana

Otrzymaliśmy informację, że wtorkowa dostawa szczepionki Moderna została odwołana i przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend – przekazał szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Fogiel: Rząd bada, jak kupić szczepionki wprost od producentów

Jedynym ograniczeniem Narodowego Programu Szczepień na COVID-19 jest liczba szczepionek – uważa wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław...

zobacz więcej

Podczas wspólnego briefingu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa KPRM obaj politycy apelowali, aby szczepienia przeciw COVID-19 zostały wyłączone poza spór polityczny. – Rano przyszła do nas informacja, że dostawa szczepionki Moderna jutro została odwołana i została przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend, więc jest to kolejne kilka dni, kiedy kolejny producent informuje w ostatniej chwili o zmianie terminu dostawy – poinformował Dworczyk.

– Mamy dwie możliwości do wyboru:albo zaczniemy znowu okładać się politycznymi pałkami, mówię o nas, politykach, albo wspólnie będziemy starali się robić wszystko, żeby program, mimo tych trudności zewnętrznych, trudności, na które polski rząd czy polska klasa polityczna nie ma wpływu, aby ten program był realizowany – powiedział szef KPRM.

Zobacz także: Naukowiec o brytyjskiej odmianie COVID-19. „Masowe szczepienia albo ścisły lockdown” 

– Będziemy przekazywać dalsze informacje, jak tylko precyzyjne informacje spłyną od producenta – zapewnił Dworczyk. Dopytywany, czy oznacza to przesunięcie też dostawy kolejnych transz, Dworczyk oświadczył, że ma nadzieję, że tak nie będzie, ale dopóki nie ma „twardych dokumentów” nie chce składać żadnych deklaracji.

W tym tygodniu wszystkie szczepienia zostaną wykonane


Minister zapewnił, że w tym tygodniu wszystkie szczepienia zostaną wykonane, ponieważ wszystkie szczepionki wyjechały już z magazynów i do godz. 12 dojadą do wszystkich punktów szczepień. – Jak będzie potem? Dzisiaj jeszcze na pewno, jak tylko otrzymamy precyzyjne informacje, przekażemy taki komunikat – zapewnił.

Twardy lockdown we Francji prawie pewny

Prezydent Francji Emmanuel Macron ma prawdopodobnie poinformować w środę o decyzji dot. wprowadzenia twardego trzytygodniowego lockdownu w całym...

zobacz więcej

Dworczyk podkreślił, że na razie harmonogram szczepień nie zmienia się. – Po tych informacjach od Moderny, kiedy ustalimy szczegóły tego, z czym musimy się właściwie liczyć, poza tym, że jutro nie dotrze ten transport, będziemy – jeśli będzie taka konieczność – modyfikowali harmonogram – dodał.

Apel do polityków


Politycy Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli zorganizowanie w poniedziałek w całym kraju szeregu konferencji prasowych na temat sytuacji związanej z systemem szczepień.

– Słyszymy, że dzisiaj ma odbyć się cykl konferencji zorganizowanych przez polityków opozycji na temat programu szczepień. Wiemy, że takie konferencje w różnych miastach są planowane. Chcieliśmy razem z panem ministrem (zdrowia Adamem Niedzielskim) i z całym rządem zaapelować do wszystkich polityków w Polsce, żeby sprawę Narodowego Programu Szczepień wyjąć z bieżącej polityki – oświadczył Dworczyk na konferencji prasowej z szefem resortu zdrowia.

Zobacz także: Koronawirus zmutował. „Jest poza kontrolą” 

Jak podkreślił, wszyscy powinni zrobić, ile można, żeby proces sczepień „postępował w sposób zaplanowany, harmonijny i żeby nie straszyć Polaków, nie wprowadzać poczucia niepewności, bo to może się przełożyć na zniechęcenie do szczepień”.

Dworczyk: Nie mamy już wolnych terminów szczepień. Jaki jest powód?

Wszystkie terminy na szczepienia do końca marca zostały już zarezerwowane. Poinformował o tym na konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera...

zobacz więcej

„Zapraszam przedstawicieli klubów parlamentarnych na dyskusję”


Szef KPRM Michał Dworczyk zaprosił w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego na wtorek na godz. 9 do KPRM przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych na merytoryczną dyskusję na temat Narodowego Programu Szczepień.

– Rozmawiajmy o faktach, rozmawiajmy o rzeczywistych problemach, ale nie róbmy z tego eventów politycznych, nie straszmy Polaków, to jest apel do opozycji – proszę was, nie straszcie Polaków. Mamy wiele innych tematów, w których możemy się spierać, nawet bardzo ostro, ale ten temat wyjmijmy poza nawias politycznego sporu – mówił do opozycji szef KPRM.

Zobacz także: Raport o koronawirusie. Tylu zakażeń dawno nie było 

źródło:

Zobacz więcej