RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Twardy lockdown we Francji prawie pewny

Decyzja zapadnie w środę (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)
Decyzja zapadnie w środę (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Prezydent Francji Emmanuel Macron ma prawdopodobnie poinformować w środę o decyzji dot. wprowadzenia twardego trzytygodniowego lockdownu w całym kraju – informuje francenews24.com. W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarły we Francji 172 osoby.

Niemcy kupiły nowe lekarstwo na COVID-19

Niemcy zakupiły nowe lekarstwo przeciw koronawirusowi. Jest oparte na zasadzie działania przeciwciał. Do Niemiec trafi 200 tys. dawek tego...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Z kolei szef doradzającej rządowi Francji Rady Naukowej prof. Jean-Francois Delfraissy powiedział, że w kraju prawdopodobnie trzeba będzie wprowadzić kolejny lockdown a rząd ma o tym zdecydować w środę.

– Prawdopodobnie będziemy musieli wprowadzić kolejną kwarantannę. To decyzja polityczna, czy będzie ona miała tak ścisły charakter jak w marcu, czy nieco lżejszy jak w listopadzie – oświadczył Delfraissy na antenie stacji BFM TV. – Jeżeli nie wprowadzimy ściślejszych ograniczeń znajdziemy się w bardzo trudnej sytuacji, jak w połowie marca (...), ten tydzień jest kluczowy i politycy muszą podjąć decyzję – podkreślił.

Delfraissy wyjaśnił, że surowsze obostrzenia trzeba zastosować z powodu szerzenia się we Francji nowych wariantów SARS-CoV-2, które są bardziej zakaźne niż poprzednio dominująca odmiana. Naukowiec zaznaczył, że o ile wariant brytyjski wydaje się nie wpływać na skuteczność działania szczepionek przeciw Covid-19, to niektóre badania pokazują, że szczepionki mogą gorzej chronić przed zakażeniem odmianą południowoafrykańską i brazylijską.

W środę przewidziane jest wystąpienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona w związku z wprowadzeniem kolejnych ewentualnych obostrzeń sanitarnych.

W ciągu ostatniej doby we Francji wykryto 18 436 infekcji koronawirusem – poinformowała Agencja Zdrowia Publicznego w niedzielę. Liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 wzrosła do 26 357. Od początku pandemii koronawirusem zakaziło się we Francji 3 053 617 osób, z których 73 049 zmarło.

źródło:
Zobacz więcej