RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejna mutacja wirusa pojawiła się w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii odkryto także brazylijską mutację koronawirusa (fot. David Cliff/NurPhoto/Getty Images)
W Wielkiej Brytanii odkryto także brazylijską mutację koronawirusa (fot. David Cliff/NurPhoto/Getty Images)

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował w niedzielę, że w jego kraju wykryto dotychczas 77 przypadków zakażenia południowoafrykańską odmianą koronawirusa. Wyjaśnił, że wszystkie związane są z podróżami do RPA i obecnie są ściśle monitorowane.

Niemcy kupiły nowe lekarstwo na COVID-19

Niemcy zakupiły nowe lekarstwo przeciw koronawirusowi. Jest oparte na zasadzie działania przeciwciał. Do Niemiec trafi 200 tys. dawek tego...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Hancock dodał, że w Wielkiej Brytanii odkryto także brazylijską mutację koronawirusa, ale takich przypadków jest znacznie mniej, bo tylko 9. Są one także pod szczególną kontrolą.

W Wielkiej Brytanii jest 77 znanych przypadków wariantu południowoafrykańskiego – powiedział Hancock w telewizji BBC. „Są pod bardzo ścisłą obserwacją. Ulepszyliśmy też śledzenie kontaktów zakażonych osób, tak żeby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tego rodzaju wirusa”.

Minister podkreślił, że wszystkie znane przypadki dotyczą osób, które przyjechały z Afryki Południowej lub miały kontakt z kimś, kto stamtąd przybył.

Zobacz także: Kolejny szczep koronawirusa. Wykryto go w europejskim państwie

Szczepionki Moderny trafią w poniedziałek do czterech szpitali węzłowych

Szczepionka Moderny w poniedziałek trafi do czterech szpitali węzłowych: w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku – poinformował prezes Agencji...

zobacz więcej

Otwarcie szkół na początku kwietnia?


Hancock wyraził także nadzieję, że szkoły, które są zamknięte dla większości uczniów od 5 stycznia w ramach krajowego lockdownu, będą mogły zostać ponownie otwarte na początku kwietnia. Podkreślił jednak, że będzie to zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

– Mam nadzieję, że szkoły zostaną otwarte przed Wielkanocą. Ale ... musimy patrzeć na dane, musimy obserwować wpływ programu szczepień – oświadczył dla telewizji Sky News.

Zobacz także: Mutacja koronawirusa potwierdzona w Polsce? Komentarz MZ 

Szef resortu zaznaczył również, że Wielkiej Brytanii nadal daleko do złagodzenia narodowej kwarantanny pomimo dowodów na to, że ograniczenia obniżają wskaźnik zakażeń koronawirusem. – Istnieją pierwsze dowody na to, że lockdown zaczyna zmniejszać liczbę zakażeń. Ale jesteśmy bardzo, bardzo daleko od tego, aby była ona wystarczająco niska, bowiem wskaźnik zakażeń był niewiarygodnie wysoki – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej