RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wystąpienie Hołowni wzorowane na wójcie Wilkowyj? Andruszkiewicz publikuje nagranie

Szymon Hołownia i wójt Wilkowyj jednym głosem: "Wiemy jak to zrobić" (fot. twitter.com/Andruszkiewicz1)
Szymon Hołownia i wójt Wilkowyj jednym głosem: "Wiemy jak to zrobić" (fot. twitter.com/Andruszkiewicz1)

W jednym z odcinków serialu „Ranczo” wójt Wilkowyj stosował typową PR-ową zagrywkę. „Wiemy, jak to zrobić” – powtarzał jak mantrę, opowiadając obywatelom o państwie dobrobytu, ale nie podając, jakie dokładnie reformy proponuje. „Wiemy, jak to zrobić” – powtarzał teraz również – tyle że w prawdziwym wystąpieniu – Szymon Hołownia. – Co kilka lat jak z pudełka wyskakuje nowy czarodziej wyuczony przez agencje marketingowe – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz i przypomina polityczne kariery Ryszarda Petru i Janusza Palikota.

Hołownia: Mamy plan. „Najpierw porządkowanie relacji państwa z Kościołem” [WIDEO]

Polska 2050 jest gotowa wziąć odpowiedzialność za państwo - deklarował w piątek na konwencji inaugurującej cykl prezentacji programowych lider...

zobacz więcej

Wiele osób zarzuca Szymonowi Hołowni, że krytykuje dotychczasowe partie, a sam robi to, co one — między innymi przekupuje parlamentarzystów innych ugrupowań, którzy zostali odstawieni na boczny tor, jak Joanna Mucha. Pojawiają się też opinie, że opowiadając o Polsce swoich marzeń, były dziennikarz TVN nie powołuje się na konkretne propozycje i rozwiązania.

Teraz Adam Andruszkiewicz opublikował w sieci nagranie pokazujące, że polityczna strategia Hołowni jest momentami podobna do tej stosowanej przez Pawła Kozioła, wójta gminy Wilkowyje z serialu „Ranczo”. Telewizyjny bohater przekonywał bowiem, że obywatelom wystarczy przedstawić „czystą demagogię”.

– My zawsze będziemy dodawać, że wiemy jak coś zrobić, bo nam najwybitniejsi specjaliści poradzili – wyjaśniał Kozioł swoim współpracownikom. W płomiennych przemówieniach do narodu powtarzał potem: „wiemy jak to zrobić” i wymieniał ogólniki, takie jak: „służba zdrowia będzie służyć pacjentowi”, czy „skończy się marnowanie publicznego grosza”.

Zobacz także ->  Mucha: Żałuję, że poparłam Budkę

W opublikowanym przez Andruszkiewicza nagraniu bardzo podobnie brzmi wystąpienie Szymona Hołowni. „Wiemy jak to zrobić”, „wiemy jak budować Polskę” – powtarza tam lider ugrupowania Polska 2050. Hołownia zapewnia, że „chce dbać o najbardziej potrzebujących”, a naczelną zasadą w kraju musi być „troska o dobro wszystkich obywateli”. „Wiemy jak to robić” – dodaje po każdym z ogólnych i populistycznych haseł szef Polski 2050.

Hołownia, Petru, Palikot. „Co kilka lat nowy czarodziej”

Biskup: Przeciąganie liny między Hołownią a PO może potrwać dwa lata

– Zawieszenie i przeciąganie liny pomiędzy ruchem Hołowni a Platformą Obywatelską może potrwać jeszcze dwa lata – mówił na antenie TVP dr hab....

zobacz więcej

– To nagranie jest oczywiście z przymrużeniem oka i trochę żartem. Z drugiej strony stawia jednak pytanie, czy Szymon Hołownia nie jest drugim Ryszardem Petru polskiej polityki, czyli wytworem agencji PR-owych, które nie mają idei, a co jakiś czas tworzą w Polsce takie twory, jak partie Petru czy Palikota – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Adam Andruszkiewicz.

– Chcą w ten sposób zagospodarować część sceny politycznej i być potencjalną szalupą ratunkową dla Platformy Obywatelskiej. Warto zauważyć, że niemal wszystkie te ugrupowania, które były nagle tworzone, miały jakieś powiązania z PO. Pytanie więc, czy Hołownia nie jest szalupą upadającej Platformy – dodaje.

Zobacz także -> Kto liderem polskiej opozycji?

Z Platformą związana była jednak nie tylko Joanna Mucha. Wcześniej w strukturach Hołowni pojawił się bowiem m.in. Jacek Kozłowski – na początku lat 90. działający w Kongresie Liberalno-Demokratycznym oraz Unii Wolności, a później związany z Hanną Gronkiewicz–Waltz i chętnie zabierający głos w obronie warszawskiej reprywatyzacji.
B Gdy tylko Polska 2050 pojawiła się na politycznej scenie, u boku Hołowni był z kolei Jacek Cichocki – były minister i sekretarz stanu w KPRM, ale przede wszystkim zaufany człowiek Donalda Tuska.

 Ludzie zaczynają to dostrzegać, stąd ostatnia fala odejść lokalnych działaczy Szymona Hołowni – ocenia Andruszkiewicz.

– Widzieliśmy nagrania, na których opowiadają oni, że zawiedli się na Hołowni i chcą opuścić szeregi struktur. To pokazuje, że celebryta TVN przestaje być akceptowalny jako „nowy lider polityczny”. Warto, by Polacy odpowiedzieli sobie na pytanie, jak to możliwe, że co kilka lat z pudełka wyskakuje nowy czarodziej, wyuczony przez agencje marketingowe, i mówi prawie to samo, a teraz powtarza teksty po wójcie z Wilkowyj – komentuje sekretarz stanu w KPRM.

Polska 2050 połączy się z PO? „To będzie chłodna kalkulacja”

PZPR i Unia Wolności, czyli „młodzi ekolodzy” u Szymona Hołowni [OPINIA]

Szymon Hołownia deklarował, że chce stawiać na młodych. Na ustach miał ochronę środowiska i zmianę pokoleniową. Teraz kolejną ważną funkcję w jego...

zobacz więcej

Adam Andruszkiewicz ocenia, że lepiej skupiać się na partiach, które są przewidywalne i po których wiadomo, czego się spodziewać. Wskazuje, że lider PiS Jarosław Kaczyński jest w polskiej polityce od lat i każdy zna jego poglądy. – Po tych nowych czarodziejach nigdy nie wiadomo, czego się spodziewać – stwierdza.

Polityk uważa, że środowiska opozycyjne, które chcą odzyskać władzę w państwie oceniły jakiś czas temu, że Platforma Obywatelska jest już „niewybieralna”, a liczba przegranych wyborów stawia to ugrupowanie w bardzo złym świetle.

Uznali, że warto postawić na coś nowego, a celebryta z TVN jest idealny, żeby zacząć go „pompować”. Uznano, że może to być nowa siła, która byłaby w stanie wygrać z PiS – mówi portalowi tvp.info Andruszkiewicz.

– Stąd też wokół Hołowni kręcący się ludzie związani kiedyś z Donaldem Tuskiem. Ten projekt będzie więc „pompowany” aż do wyborów, a wówczas albo Hołownia zjednoczy się z PO, albo zdecydują się na oddzielny start. To będzie chłodna kalkulacja i analiza sondaży. Przecież nie chodzi tu o żadną ideę, bo jakie idee może mieć TVN-owski celebryta. Realizuje on przecież proste zadanie… walka z PiS i nic więcej – podsumowuje.

źródło:
Zobacz więcej