RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niż „Lars” nad Polską. Zawieje i zamiecie śnieżne, potężne opady śniegu

Zima powróciła. Nad Polskę nadciąga niż „Lars”, który zupełnie zmieni pogodę w kraju. Prognozowane są najsilniejsze od wielu lat śnieżyce. Spaść może nawet do 35 cm śniegu. Obowiązują najwyższe alerty IMGW. Sprawdź prognozę pogody.

IMGW wydaje alerty najwyższego stopnia. Potężna śnieżyca, nawet 35 cm śniegu

IMGW wydał ostrzeżenia – pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia – przed obfitymi opadami śniegu. W niektórych miejscach spadnie nawet do 35 cm...

zobacz więcej

Pogoda w poniedziałek 25 stycznia


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował rano, że w ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie od –1 st. do 3 st., zaś w rejonach podgórskich Karpat około -3 st. Spadnie bardzo dużo śniegu. Nawet do 35 cm na Podkarpaciu. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne. Wszystko to za sprawą niżu „Lars”, który właśnie zawitał w Polsce.

Synoptycy informują, że w poniedziałek przeważać będzie niekorzystny biomet. „Na zachodzie i częściowo w centrum kraju w ciągu dnia oczekiwana jest przejściowa poprawa warunków biometeorologicznych do obojętnych” – czytamy.

Prognozuje się, że ostatni tydzień stycznia upłynie pod znakiem zimowej aury. Będzie mróz – nie tak silny jak w połowie stycznia – będzie padał intensywny śnieg i możliwe są kolejne zamiecie i zawieje śnieżne. Najchłodniej będzie na południu: do –10 st.

„Bestia” znowu zaatakuje? Szykuje się gwałtowna zmiana pogody

Czy do Polski wróci osławiona, przerażająca „bestia ze wschodu” i przyniesie siarczyste mrozy zmieniając diametralnie pogodę? Meteorolodzy nie...

zobacz więcej

Alerty IMGW


W niedzielnym IMGW poinformowało o wydaniu ostrzeżeń I, II i III stopnia o iIntensywnych opadach śniegu. „We wschodniej i południowo-wschodniej Polsce sypnie śniegiem. Miejscami spadnie od 15 cm do 30 cm, a lokalnie na południu Podkarpacia nawet 35 cm białego puchu” – czytamy w komunikacie IMGW.

Instytut informuje, że od rana nad południowo-wschodnią Polskę nasuwa się aktywny niż z frontami atmosferycznymi. Przywędruje on do Polski znad Włoch, przez Nizinę Węgierską i zachodnią Ukrainę.

„Są to wilgotne tereny i taki tor przemieszczania się niżu spowoduje, że napłynie do nas powietrze zasobne w duży zapas wilgoci, co będzie skutkowało intensywnymi opadami śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem” – wyjaśnia IMGW.

Zima znów zaatakuje. To był dopiero początek?

W ciągu najbliższych kilku dni czeka nas prawdziwie wiosenna pogoda. Po ataku „bestii ze wschodu” po mrozie i śniegu prawie nie ma już śladu. Jak...

zobacz więcej

Strefa śniegu będzie wędrowała z południa na północ, wraz z przemieszczaniem się niżu. „Największych opadów śniegu spodziewamy się nad ranem i w ciągu dnia na Podkarpaciu, tam spadnie do 35 cm śniegu. W Małopolsce, na Lubelszczyźnie, na wschodzie Mazowsza i Podlasia spadnie od 20 do 30 cm śniegu w ciągu 24 godzin” – informuje IMGW.

Na pozostałym obszarze kraju opady śniegu nie będą już tak intensywne, ale okresami będzie im towarzyszył silny i porywisty wiatr, który miejscami, zwłaszcza na Lubelszczyźnie, Podlasiu i wschodzie Mazowsza, a także w górach może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

IMGW podaje, że w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek, temperatura w całym kraju wyniesie około 0-1 st. W kolejnych dniach pogoda będzie bardzo zmienna, na przemian będą występowały dni słoneczne i pochmurne z opadami śniegu i deszczu.

źródło:
Zobacz więcej