RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Edukacja we Włoszech w czasie pandemii. Kiedy powrót uczniów szkół średnich do szkół?

Prawie milion uczniów w pięciu regionach Włoch – w Lombardii, Ligurii, Marche, Umbrii i w Kampanii – wraca w poniedziałek do szkół średnich po tygodniach zdalnej nauki. Gimnazjaliści i licealiści dołączą do uczniów szkół podstawowych, którzy już wcześniej wznowili naukę po przerwie świąteczno-noworocznej.

Koniec nauki zdalnej. Minister edukacji o tym, kiedy powrót kolejnych roczników

Jeśli stabilizacja poziomu zachorowań będzie się utrzymywała, to będzie również szansa na to, żeby rozmawiać o powrocie do szkół kolejnych...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W poniedziałek w szkolnych ławkach zasiądzie już 6 mln z 8,4 miliona wszystkich uczniów we Włoszech. Jest to powrót stopniowy i rotacyjny; na razie w klasach będzie połowa uczniów.

To między innymi rezultat złagodzenia restrykcji w Lombardii, gdzie anulowano czerwoną strefę, a z nią przepisy w sprawie częściowego lockdownu. W tym też regionie normalne lekcje wznowi 200 tys. gimnazjalistów i 400 tys. licealistów i uczniów technikum. W Lombardii od niedzieli obowiązuje pomarańczowa strefa. Oznacza to także, że wiele sklepów i innych aktywności może znów pracować.

Tydzień wcześniej do szkół średnich wróciło 640 tys. uczniów w kilku regionach, w tym w Lacjum i w Piemoncie. Różnice te wynikają nie tylko ze zmian na mapie pandemicznej Włoch, ale także z prawa władz regionalnych do podejmowania własnych decyzji dotyczących oświaty.

Koniec ferii. Od dziś duże zmiany w nauce

Po feriach do nauki wracają uczniowie. Najmłodsi – z klas I-III szkół podstawowych, wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Uczniowie starsi będą...

zobacz więcej

Zdalne nauczanie będzie kontynuowane w szkołach średnich we Friuli-Wenecji Julijskiej, Wenecji Euganejskiej, na Sardynii, w Basilicacie, Kalabrii i Apulii. W domach pozostaje też większość młodzieży na Sycylii, która jest czerwoną strefą surowych restrykcji. 

W wielu szkołach średnich nie ustają uczniowskie protesty, w tym okupacje budynków. Na poniedziałek zapowiedziano manifestacje młodzieży w 24 miastach , w tym przed Ministerstwem Oświaty w Rzymie. Ich uczestnicy będą domagać się poprawy warunków nauki, zmniejszenia liczebności klas i większych inwestycji w szkolnictwie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej