RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polacy w międzynarodowym gangu, który przemycił nawet kilkanaście ton narkotyków

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali siedem osób związanych z międzynarodowym gangiem podejrzewanym o wprowadzenie do obrotu kilkunastu ton narkotyków, głównie marihuany, haszyszu i kokainy. To kolejny etap operacji „Przebudzenie mocy”, którą od roku prowadzą wspólnie funkcjonariusze „polskiego FBI” z hiszpańską Guardia Civil, przy wsparciu Europolu i Eurojustu.

Oskarżeni za przemyt 95 kg marihuany w ładunku mandarynek

Podlaskie „pezety” Prokuratury Krajowej oskarżyły trzech mężczyzn o przestępstwa narkotykowe, w tym współudział w próbie przemytu do Polski z...

zobacz więcej

W działaniach przeprowadzonych w ostatnim czasie na terenie województw wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego, wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy. Do zatrzymań kilku podejrzanych ściągnięto kontrterrorystów. W czasie akcji zatrzymano siedem osób. Przeszukano także kilkanaście obiektów, wykorzystywanych przez gang i przejęto znaczne ilości telefonów oraz nośników danych.

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił wszystkim zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu znacznych ilości narkotyków. Sąd aresztował całą siódemkę.

– Z naszych ustaleń wynika, że rola tych osób w całym procederze polegała na transporcie i przekazywaniu narkotyków, a także werbowaniu kierowców samochodów ciężarowych do udziału w przemycie narkotyków – powiedziała nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

„Przebudzenie mocy” w Hiszpanii. W likwidacji plantacji marihuany uczestniczyło CBŚP

Policjanci z CBŚP przy wsparciu Europolu i Eurojustu pod nadzorem Prokuratury Krajowej zlikwidowali w Hiszpanii 18 plantacji konopi, gdzie rosło...

zobacz więcej

Śledztwo ponad granicami

Ostatnie działania są kontynuacją międzynarodowej operacji o kryptonimie „Przebudzenie mocy”, która rozpoczęła się w lutym 2020 r. Wtedy to funkcjonariusze CBŚP, wspólnie z hiszpańską Guardia Civil dokonali serii zatrzymań na Półwyspie Iberyjskim. Do operacji tej zaangażowano ponad 500 funkcjonariuszy. Zatrzymano 63 osoby, głównie Polaków, Hiszpanów oraz Marokańczyków i Litwinów.

Zlikwidowano wówczas 18 plantacji konopi indyjskich, w których zabezpieczono łącznie ponad 14,5 tys. krzewów, 270 kilogramów suszu marihuany, 25 kilogramów haszyszu oraz kokainę. Gangsterzy stracili ponadto 200 tys. euro i 100 tys. dolarów gotówce oraz siedem jednostek broni, w tym maszynową.

Z ustaleń śledczych wynika, że rozpracowywany gang działał od 2016 r. na terenie większości krajów Unii Europejskiej. Przestępcy przemycali z Hiszpanii do Niemiec, Holandii, Danii oraz Polski marihuanę, haszysz oraz kokainę. Narkotyki były ukrywane m.in. w transportach owoców czy warzyw przewożonych ciężarówkami. Prawdopodobnie gang, przez cztery lata wprowadził do obrotu, nawet kilkanaście ton substancji odurzających.

Do tej pory zatrzymano łącznie blisko 100 osób.

Narkotyki przechwycone podczas pierwszej części operacji „Przebudzenie mocy” (fot. CBŚP, Guardia Civil)
Narkotyki przechwycone podczas pierwszej części operacji „Przebudzenie mocy” (fot. CBŚP, Guardia Civil)
teraz odtwarzane
Pierwszy etap operacji „Przebudzenie mocy”

Gangsterska korporacja przemyciła narkotyki warte dziesiątki milionów

Zachodniopomorskie „pezety” Prokuratury Krajowej rozpracowują polski gang, który prowadził plantacje marihuany w Hiszpanii, eksportując setki...

zobacz więcej

„Cynk” z Polski

Międzynarodowa akcja to efekt wcześniejszych ustaleń funkcjonariuszy CBŚP z Olsztyna oraz podlaskich „pezetów”. W listopadzie 2019 r. prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie działania na terenie Europy dobrze zorganizowanej grupy przestępczej. Z informacji operacyjnych wynikało, że w skład gangu wchodzili organizatorzy zarządzający całym procederem, dostawcy, magazynierzy i odbiorcy narkotyków, a także osoby werbujące kierowców ciężarówek, którzy pod przykrywką legalnie działających firm z branży transportowej, wykonywali transporty z narkotykami. Informację o grupie przekazano hiszpańskim służbom.

W tzw. polskim wątku śledztwa, podlaskie „pezety” Prokuratury Krajowej zebrały dowody, że członkowie grupy wprowadzili do obrotu 564 kg marihuany o szacunkowej wartości 15 mln zł, 36 kg haszyszu o wartości 900 tys. zł oraz kilka kilogramów kokainy.

Śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej