RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Maciej Gdula o Polaku w śpiączce: Postawmy jedzenie obok i zobaczmy, czy zje

To jest sztuczne podtrzymywanie, jeżeli to jest sytuacja naturalna, to postawmy jedzenie obok jego łóżka i zobaczmy, czy będzie w stanie zjeść – tak opisał dramatyczną sytuację Polaka, który przebywa w szpitalu w brytyjskim Plymouth, poseł Lewicy Maciej Gdula.

Sprawa Polaka w brytyjskim szpitalu. Siostra chorego dziękuje rządowi i czeka

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował w TVP Info, że strona polska czeka na odpowiedź brytyjskich władz w sprawie nadania...

zobacz więcej

Poseł Lewicy na antenie TVP Info w programie „Strefa Starcia” stwierdził, że Lewica jest przeciwko skazywaniu ludzi na cierpienie. Wcześniej zaznaczył, że odłączenie Polaka od aparatury powoduje naturalne procesy.

– Uporczywa terapia jest cierpieniem – powiedział Gdula.

Sprawa Polaka w Plymouth


Chodzi o mężczyznę w średnim wieku, który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. Według szpitala doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

Matka i siostry z siostrzenicą pacjenta prowadziły batalię sądową o uratowanie życia krewnego, w trakcie której kilkakrotnie – ostatnio w zeszłym tygodniu, po raz czwarty, odłączano pacjenta od aparatury podającej żywność i wodę, skazując go tym samym na śmierć głodową.

Zobacz także: Sprawa Polaka w Plymouth. Brytyjski szpital wydał oświadczenie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej