RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Starcia w Amsterdamie. Użyto armatek wodnych, nad miastem wojskowe helikoptery [WIDEO]

Burmistrz ogłosiła śródmieście „strefą wysokiego ryzyka” (fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN)
Burmistrz ogłosiła śródmieście „strefą wysokiego ryzyka” (fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN)

Holenderska policja użyła armatek wodnych przeciwko manifestantom w centrum Amsterdamu – poinformował wicedyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Amsterdamie Andrzej Pawluszek. Jak dodał, nad miastem latają wojskowe helikoptery.

Jeszcze przed zapowiedzianą na niedzielne popołudnie manifestacją burmistrz miasta Femke Halsema ogłosiła śródmieście „strefą wysokiego ryzyka” – by ułatwić służbom tłumienie protestu.

Do starć z policją doszło również poza stolicą: w Eindhoven i w Urk.
teraz odtwarzane
Starcia w Amsterdamie. Użyto armatek wodnych

Godzina policyjna w Holandii. Każdy chce mieć psa i zostać dostawcą jedzenia

Holendrzy szukają sposobów na ominięcie ograniczeń związanych z godziną policyjną. Zgłaszają się jako wolontariusze do wyprowadzania psów i...

zobacz więcej

Godzina policyjna w związku z pandemią koronawirusa została wprowadzona w Holandii w sobotę, obowiązuje od 21 do 4.30 rano. Już pierwszej nocy policjanci wystawili 3,6 tys. mandatów za jej nieprzestrzeganie, a 25 osób zatrzymano.

Policja poinformowała, że w nocy z soboty na niedzielę zatrzymano osoby, które odmówiły powrotu do domu podczas trwania godziny policyjnej lub dopuściły się przemocy. W położonej na północy Holandii miejscowości Urk grupa młodych osób obrzuciła policję kamieniami i spaliła tymczasowy punkt wykonywania testów na obecność koronawirusa.

W Holandii od godz. 21 do godz. 4.30 można wyjść z domu tylko w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, takich jak wykonywanie niezbędnej pracy, konieczność udania się po pomoc medyczną czy wyprowadzanie psa na smyczy. Złamanie przepisu grozi mandatem w wysokości 95 euro. Te przepisy obowiązują na razie do 9 lutego.

Z powodu epidemii koronawirusa i rozprzestrzeniania się jego groźniejszego, pochodzącego z Wielkiej Brytanii wariantu, cała Holandia objęta jest kwarantanną. Zamknięte są restauracja, zakłady usługowe, lokale rozrywkowe i sklepy z innymi niż najpotrzebniejsze towarami. Nauczanie w szkołach odbywa się zdalnie.

Rząd zaleca pracę zdalną tam, gdzie tylko jest to możliwe, a także powstrzymywanie się od podróży po kraju i za granicę. W domach można przyjmować maksymalnie dwóch gości.

W ostatnim tygodniu w Holandii notowano dziennie średnio 5,2 tys. nowych infekcji SARS-CoV-2, a na Covid-19 umierało każdego dnia 78 osób - wynika z zestawienia agencji Reutera. Od początku epidemii koronawirusem zakaziło się w kraju ponad 944 tys. osób, z których 13,5 tys. zmarło.

-> Przeczytaj także: Europa przedłuża ograniczenia epidemiczne i wprowadza nowe 

źródło:
Zobacz więcej