RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

IMGW wydaje alerty najwyższego stopnia. Potężna śnieżyca, nawet 35 cm śniegu

IMGW wydał ostrzeżenia – pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia – przed obfitymi opadami śniegu. W niektórych miejscach spadnie nawet do 35 cm białego puchu.

„Bestia” znowu zaatakuje? Szykuje się gwałtowna zmiana pogody

Czy do Polski wróci osławiona, przerażająca „bestia ze wschodu” i przyniesie siarczyste mrozy zmieniając diametralnie pogodę? Meteorolodzy nie...

zobacz więcej

Najwyższe alerty IMGW


IMGW informuje, że alerty przed intensywnymi opadami śniegu wydano dla kilku województw. W południowej części województwa podkarpackiego – tu obowiązuje najwyższy alert trzeciego stopnia – spodziewany jest przyrost nawet 35 cm śniegu.

Alert drugiego stopnia obowiązuje dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i dla części woj. mazowieckiego i podlaskiego. Tam spadnie nawet do 30 cm śniegu.

Z kolei w województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, części woj. podlaskiego i pozostałej części mazowieckiego obowiązuje alert pierwszego stopnia. Tam do 20 cm śniegu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło alert dla części powiatów woj. podkarpackiego; przestrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek. „Bardzo trudne warunki na drogach, zostań w domu, jeśli możesz” – apeluje RCB. IMGW informowało też, że w niedzielę na drogach wystąpią gołoledzie. Oblodzenia, według prognoz IMGW, pojawią się w woj.: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i lubelskim. Nawierzchnia jezdni i chodników będzie zamarzała po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

Temperatura minimalna będzie się wahała od -2 st. C. do 0 st. C., temperatura minimalna gruntu wyniesie około -3 st. C.

Zobacz też: Mróz zabije koronawirusa?

Zima znów zaatakuje. To był dopiero początek?

W ciągu najbliższych kilku dni czeka nas prawdziwie wiosenna pogoda. Po ataku „bestii ze wschodu” po mrozie i śniegu prawie nie ma już śladu. Jak...

zobacz więcej

Ponadto w niedzielę wieczorem woda w Bugu wzbierze powyżej ostrzegawczego poziomu. Sytuacja potrwa do poniedziałku wieczorem. Wysoki stan wód jest również od rana w Zalewie Wiślanym od Elbląga. Utrzyma się on do wtorku rano.

W najbliższe dni należy się spodziewać zimnej pogody. Poniedziałek będzie chmurny, przejaśnienia mogą wystąpić jedynie na zachodzie.

Pogoda na luty. Atak zimy?


W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik IMGW mówił, że jest szansa na to, że na początku lutego wrócą jednak do Polski silne mrozy. – Taki napływ chłodnego powietrze jest możliwy patrząc na to, co się działo w przeszłości – powiedział.

Walijewski informował, że synoptycy przeanalizowali kilka modeli długoterminowych. Modele są rozbieżne i zmieniają się z dnia na dzień. – Wynika z nich, że do 5 lutego taka temperatura się utrzyma – mówił dodając, że jeden z wariantów pokazuje, że nastąpi spadek temperatury nawet poniżej -20 st. właśnie w pierwszym tygodniu lutego. Zaznaczał, że prawdopodobieństwo takiej prognozy wynosi zaledwie 10 proc.

źródło:
Zobacz więcej