RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Unia o dostawach szczepionek: Zmusimy firmy do przestrzegania umów

Pfizer i BioNTEch spowolniły dostawy szczepionek (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)
Pfizer i BioNTEch spowolniły dostawy szczepionek (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)

Unia zmusi firmy farmaceutyczne do przestrzegania umów w sprawie dostaw szczepionek przeciw COVID-19 – zapowiedział szef Rady Europejskiej w wywiadzie dla francuskiego radia Europe 1. Charles Michel nie powiedział, w jaki sposób UE zamierza to zrobić.

Drugi producent zapowiada opóźnienia w dostawach szczepionki do UE

Pierwsze dostawy szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca do krajów UE będą mniejsze od pierwotnie ustalonych z uwagi na problemy w produkcji...

zobacz więcej

Przewodniczący RE mówił jedynie ogólnie o wszelkich dostępnych środkach prawnych, by egzekwować kontrakty. Firmy pożaru i BioNTEch poinformowały w ubiegłym tygodniu, że musiały spowolnić dostawy z powodu modernizacji jednej z fabryk, by w przyszłości zwiększyć produkcję szczepionek .

„Uderzyliśmy pięścią w stół”


Przewodniczący Rady powiedział, że Unia w sposób zdecydowany będzie domagać się przestrzegania umów i oczekuje też większej przejrzystości. – Powinniśmy zakasać rękawy i walczyć o przejrzystość w sprawie powodów opóźnień w dostawach. Ale kiedy początkowo firma Pfizer ogłosiła opóźnienia, zareagowaliśmy zdecydowanie, uderzyliśmy pięścią w stół i w rezultacie zamiast kilkutygodniowych opóźnień były tylko zmniejszone dostawy – powiedział szef Rady.

Zmniejszone dostawy szczepionek firm Pfizer i BioNTech dotarły do krajów członkowskich w tym tygodniu. Od jutra, jak zapewniają koncerny, dostawy powrócą do pierwotnego harmonogramu. Ale problemy zgłasza już kolejna firma – AtraZeneca, która ma w tym tygodniu uzyskać autoryzację w Unii, też już zapowiedziała, że pierwsze dostawy do Europy będą mniejsze od wcześniej ustalonych.

źródło:
Zobacz więcej