RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śpiewali wchodząc na szczyt K2. Nirmal Purja pokazał nagranie [WIDEO]

Zimowe zdobycie K2 to wielki sukces Nepalczyków (fot.TT/Nirmal Purja MBE)
Zimowe zdobycie K2 to wielki sukces Nepalczyków (fot.TT/Nirmal Purja MBE)

Nirmal Purja, jeden z dziesięciu zdobywców K2 (8611 m) w Karakorum, opublikował w mediach społecznościowych nagranie z wejścia na szczyt. „Brat przy bracie, ramię w ramię, szliśmy razem, śpiewając nepalski hymn” – napisał. Zimowa wyprawa na K2 to kolejny wielki sukces Nepalczyka. Ponad rok temu Nirmal Purja pobił rekord Jerzego Kukuczki, zdobywając wszystkie ośmiotysięczniki w niecałe siedem miesięcy.

Góry były dla niego sposobem na życie. 30 lat temu zginął Jerzy Kukuczka

30 lat temu, 24 października 1989 roku, podczas zdobywania południowej ściany Lhotse w Himalajach zginął Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych...

zobacz więcej

16 stycznia o godzinie 17 czasu lokalnego dziesięcioosobowa grupa Nepalczyków weszła bez użycia tlenu na szczyt K2, ostatniego nieosiągalnego dotąd zimą ośmiotysięcznika.

Grupie przewodził były komandos Nirmal Purja. W niedzielę Nepalczyk zamieścił na Twitterze relację z ostatnich chwil zdobywania szczytu. Podkreślił, że był to sukces całego zespołu i że jest bardzo dumny ze swoich kolegów. „Jesteśmy zaszczyceni, że możemy dzielić się tą chwilą” – napisał.

Na nagraniu słychać, jak nepalscy wspinacze, z wyraźnym wysiłkiem, śpiewają hymn swojego kraju.

K2 jako pierwsi zimą zdobyli – obok Nirmala Purji – Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa.

16 Jan 2021 ���������� WE DID IT, BELIVE ME WE DID IT- JOURNEY TO THE SUMMIT NEVER DONE BEFORE ��The Karakorum's 'Savage...

Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Sobota, 16 stycznia 2021

Kolejny sukces byłego komandosa


36-letni Nirmal, nazywany „Nims”, był w przeszłości żołnierzem brytyjskich sił specjalnych. W 2019 roku wsławił się zdobyciem wszystkich 14 ośmiotysięczników w niecałe siedem miesięcy. Pobił wówczas rekord należący do polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki, który dokonał tego, co najmniej raz używając tlenu, w ciągu siedmiu lat, 11 miesięcy i 14 dni. „Nims” zdobywanie ośmiotysięczników zaczął od Sziszapangmy (8027 m). Nieznany dotąd himalaista stopniowo przyciągał uwagę mediów, wykazując się fenomenalną wytrzymałością i szybkością zdobywania Korony Himalajów i Karakorum. Początkowo wiele osób uważało, że przedsięwzięcie jest fizycznie i logistycznie niemożliwe, zważywszy na bardzo wąskie okno czasowe.

Misja zakończyła się jednak sukcesem. „Trzeba zaufać swoim umiejętnościom i zawsze mieć pozytywny stan umysłu, ponieważ czasami coś idzie nie tak. (...) Ale i tak można sprawić, że niemożliwe stanie się możliwe” – powiedział wówczas Nirmal.
źródło:
Zobacz więcej