RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fala protestów w Rosji. Kilka tysięcy zatrzymanych

Podczas protestów w obronie Aleksieja Nawalnego, które odbyły się w Rosji w sobotę, zatrzymano 3324 osoby, w tym 1320 w Moskwie; demonstracje i pikiety odbyły się w 128 miastach i miejscowościach kraju – podał portal OWD-Info.

Demonstracje w obronie Nawalnego. Tysiące ludzi zatrzymanych w Rosji

W sobotę w 140 miastach Rosji odbyły się akcje protestacyjne w obronie Aleksieja Nawalnego. Rosyjskie media niezależne informują, że policja...

zobacz więcej

Jest to największa liczba osób zatrzymanych podczas demonstracji od czasu, gdy obrońcy praw człowieka zaczęli prowadzić te statystyki.

Poza Moskwą najwięcej osób zatrzymano w Petersburgu – 490, następnie w Nowosybirsku (96), Woroneżu (93), Niżnym Nowogrodzie (90).

W Moskwie Komitet Śledczy wszczął po demonstracji trzy sprawy karne. Dotyczą one: użycia przemocy wobec policjanta, umyślnego zniszczenia bądź uszkodzenia mienia oraz chuligaństwa. Śledczy oświadczyli, że nadal badają zdjęcia i nagrania z demonstracji, na których „zarejestrowano działania sprzeczne z prawem”.

Podczas demonstracji w Moskwie funkcjonariusze zatrzymali żonę żonę Aleksieja Nawalnego Julię. Po kilku godzinach kobieta została zwolniona z komisariatu policji. Po wyjściu z komisariatu Julia Nawalna wsiadła do samochodu i odjechała; nie wiadomo, czy policja sporządziła wobec niej protokół o wykroczeniu i czy grozi jej kara administracyjna. Jej adwokat Swietłana Dawydowa informowała wcześniej, że nie została wpuszczona na komisariat do swojej klientki.

„Nowaja Gazieta”: Żona Nawalnego zwolniona z komisariatu

Julia Nawalna, żona opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, została zwolniona z komisariatu policji - podała w sobotę niezależna „Nowaja Gazieta”....

zobacz więcej

Nawalny został osadzony w moskiewskim areszcie Matrosskaja Tiszyna 18 stycznia. Dzień wcześniej został zatrzymany na stołecznym lotnisku Szeremietiewo tuż po przylocie z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. 2 lutego sąd ma rozpatrzeć wniosek służb więziennych o zamianę wyroku wobec niego w zawieszeniu, wydanego w 2014 roku, na bezwzględne wykonanie kary, a więc skierowanie Nawalnego do kolonii karnej.

We wtorek na kanale YouTube zamieszczony został film, mający przedstawiać historię powstawania posiadłości prezydenta Rosji Władimira Putina. Aleksiej Nawalny przekonuje w tym nagraniu, że „to jest odrębne państwo w granicach Rosji”.

Najbardziej tajny i strzeżony obiekt w Rosji – bez przesady – to nie jest dom pod miastem, nie dacza, nie rezydencja. To całe miasto, ale raczej królestwo. Są tu: mury nie do zdobycia, własny port, własna ochrona, cerkiew, własny punkt kontroli bezpieczeństwa, strefa zakazu lotów, a nawet własne przejście graniczne – mówi opozycjonista.

Jego zdaniem to najbardziej strzeżona tajemnica w Rosji z powodu przepychu, w jakim powstał kompleks pałaców.

źródło:
Zobacz więcej