RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Biden już na linii z europejskimi przywódcami

Joe Biden i Boris Johnson (fot. EPA/Ken Cedeno / POOL/PAP/EPA/JESSICA TAYLOR/UK PARLIAMENT HANDOUT)
Joe Biden i Boris Johnson (fot. EPA/Ken Cedeno / POOL/PAP/EPA/JESSICA TAYLOR/UK PARLIAMENT HANDOUT)

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jest pierwszym europejskim szefem rządu, który rozmawiał telefonicznie z nowym prezydentem USA Joe Bidenem. „Cieszę się, że będziemy mogli pogłębiać wieloletni sojusz między naszymi krajami” – napisał Johnson na Twitterze.

Administracja Bidena dokona przeglądu umowy z talibami

Stany Zjednoczone dokonają przeglądu porozumienia pokojowego osiągniętego z talibami w ubiegłym roku - poinformował w piątek w oświadczeniu Biały...

zobacz więcej

Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział, że Boris Johnson i Joe Biden byli zgodni w kwestii umacniania więzi między Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

Podczas sobotniej rozmowy Johnson pogratulował Bidenowi zaprzysiężenia na 46. prezydenta USA. Wyraził także zadowolenie z jego decyzji w sprawie powrotu USA do paryskiego porozumienia klimatycznego i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Z obu wcześniej Stany Zjednoczone wycofał poprzedni prezydent Donald Trump.

Wola współpracy w ochronie klimatu


Brytyjski premier z uznaniem wyraził się także o przywiązaniu Joe Bidena do idei osiągnięcia neutralności emisyjnej przed 2050 rokiem. Przywódcy zadeklarowali wolę współpracy na globalnym szczycie klimatycznym, który ma odbyć się w listopadzie w Szkocji. Obaj przywódcy – jak poinformował rzecznik brytyjskiego rządu – rozmawiali także o roli NATO i możliwości zawarcia dwustronnej umowy handlowej. Przywódcy wyrazili nadzieję, że uda im się szybko spotkać.

Czytaj więcej: Prezydent USA blokuje budowę ropociągu z Kanady. Węglarczyk pisze o współpracy Bidena i Trudeau

źródło:
Zobacz więcej