RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

100 lat temu urodził się Tony Halik. Zobacz wyjątkowy dokument [WIDEO]

Programy Tony'ego Halika cieszyły się ogromną popularnością (fot. TVP)
Programy Tony'ego Halika cieszyły się ogromną popularnością (fot. TVP)

100 lat temu – 24 stycznia 1921 roku – urodził się Tony Halik, podróżnik, dziennikarz, pisarz, operator filmowy, fotograf, autor programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej. Jego podróżnicza pasja była tematem licznych reportaży, filmów i programów telewizyjnych. Zmarł w 1998 roku.

Tony Halik, jakiego nie znaliśmy. Prywatne nagrania ujrzą światło dzienne

Pod koniec września, na kilka miesięcy przed stuleciem urodzin wielkiego podróżnika, operatora i dziennikarza, Tony'ego Halika, do kin wejdzie film...

zobacz więcej

Oficjalnie, w czasie II wojny światowej służył w brytyjskich siłach lotniczych – był pilotem w Dywizjonie 201.

Po wojnie przez ponad trzydzieści lat pracował jako korespondent amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC. Do Polski wrócił w latach 70. dla Elżbiety Dzikowskiej, którą poznał w Meksyku i która z czasem stała się jego życiową partnerką.

Przez ponad 20 lat prowadzili wspólnie programy dla Telewizji Polskiej: „Tam, gdzie pieprz rośnie”, „Tam, gdzie rośnie wanilia”, „Tam, gdzie kwitną migdały”, „Tam, gdzie pachnie eukaliptus” oraz „Pieprz i wanilia”. Kolejne odcinki gromadziły przed ekranami miliony widzów.

W sumie Tony Halik zrealizował około 400 filmów dokumentalnych i opublikował 13 książek. Realizował materiały na całym świecie, szczególnie bliska była mu Ameryka Południowa.

W 1976 roku w peruwiańskiej dżungli, wraz z Elżbietą Dzikowską i podróżnikiem Edmundo Guillénem, dotarł do Vilcabamby – legendarnej ostatniej stolicy Inków. Choć wcześniej trafiły tam inne wyprawy, to właśnie ekspedycja Dzikowskiej, Guilléna i Halika była pierwszą, która znalazła dowody potwierdzające, że właśnie to miejsce było stolicą Inków.

Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego, o czym mówił, wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.

Nie wiadomo także, jak było ze służbą Halika podczas II wojny światowej. Po jego śmierci Dzikowska znalazła kopertę, w której były dokumenty wskazujące, że zdezerterował z Wehrmachtu. Wiadomo, że służył potem we francuskim ruchu oporu, był też tajnym współpracownikiem SB.

Zachęcamy do obejrzenia dokumentu Marcina Borchardta „Tony Halik” – WIDEO

Czytaj więcej: Tony Halik, jakiego nie znaliśmy. Prywatne nagrania ujrzą światło dzienne

źródło:
Zobacz więcej