RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

MSZ Ukrainy: Rosja uciska tych, którzy nie zgadzają się z represyjną polityką Kremla

Rosyjskie służby brutalnie tłumiły protesty opozycji (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
Rosyjskie służby brutalnie tłumiły protesty opozycji (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Ukraina stanowczo potępia przemoc wobec uczestników sobotnich demonstracji w Rosji oraz zatrzymania przedstawicieli rosyjskiej opozycji – głosi oświadczenie MSZ w Kijowie. Władze Rosji stosują ucisk wobec tych, którzy nie zgadzają się z represyjną polityką Kremla – dodano.

„Nowaja Gazieta”: Żona Nawalnego zwolniona z komisariatu

Julia Nawalna, żona opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, została zwolniona z komisariatu policji - podała w sobotę niezależna „Nowaja Gazieta”....

zobacz więcej

„Niestety zamiast tego, by posłuchać swoich obywateli, którzy domagają się poszanowania dla praw człowieka i przywrócenia praworządności, rosyjskie władze kontynuują stosowanie ucisku wobec tych, którzy nie zgadzają się z represyjną polityką Kremla” – napisano w komunikacie.

Kijów potępił przemoc wobec uczestników pokojowych akcji i zatrzymania przedstawicieli opozycji.

Prawa człowieka


Ukraiński resort spraw zagranicznych podkreślił też, że „obywatele Rosji mają prawo do rządu, który będzie w stanie zagwarantować równość wobec prawa, możliwość realizowania swoich praw i wolności oraz będzie szanować prawa człowieka w innych państwach i na okupowanych przez Rosję terytoriach”.

MSZ wezwało wspólnotę międzynarodową do „bardziej stanowczego” zastosowania wszystkich mechanizmów, by zakończyć przemoc ze strony rosyjskich władz wobec ich narodu i agresję wobec sąsiednich krajów.

Zwołane przez zwolenników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego demonstracje z żądaniem jego uwolnienia z aresztu odbyły się w sobotę w wielu miastach Rosji bez zezwolenia władz. Policja zatrzymała w całym kraju ponad 3,2 tysiąca osób. Stany Zjednoczone wzywają Rosję do uwolnienia zatrzymanych podczas sobotnich demonstracji osób, które „wyrażały swoje uniwersalne prawa”, i do „natychmiastowego uwolnienia” opozycjonisty Aleksieja Nawalnego – poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

W reakcji na zatrzymania i pobicia przez policję demonstrantów w Rosji Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii przestrzega europejskich polityków przed wizytami w tym kraju. To – ocenia się – aluzja do planowanej przez szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella wizyty w Rosji w przyszłym miesiącu. Przeciwko niej wypowiadają się Polska i kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia.

Czytaj więcej: Demonstracje w obronie Nawalnego. Tysiące ludzi zatrzymanych w Rosji

źródło:
Zobacz więcej