RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minimum 250 dolarów na dziecko. Program Demokratów z poparciem Bidena

Program może zwiększyć deficyt federalny nawet o 120 miliardów dolarów (fot. Pexels)
Program może zwiększyć deficyt federalny nawet o 120 miliardów dolarów (fot. Pexels)

Demokraci w Kongresie USA przygotowują ustawę, która przewiduje 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko w wieku poniżej sześciu lat oraz 250 USD na dziecko w wieku 6-17 lat – informuje dziennik „Washington Post”, powołując się na źródła na Kapitolu.

Prezydent USA blokuje budowę ropociągu z Kanady. Węglarczyk pisze o współpracy Bidena i Trudeau

Prezydent USA Joe Biden zablokował budowę ropociągu z Kanady, odwołując oficjalnie potrzebne do tego zezwolenie. – Choć z zadowoleniem przyjmujemy...

zobacz więcej

Zgodnie ze wstępnym projektem rząd miałby przekazywać rodzicom czeki lub przelewy o wartości 300 dolarów miesięcznie na dziecko w wieku poniżej 6 lat i 250 dolarów co 30 dni na dziecko w wieku od 6 do 17 lat.

W przeciwieństwie do jednorazowych czeków na czas epidemii COVID-19, które przysługują większości dorosłych Amerykanów, zapomogi na dzieci mają być stałym programem rządowym, kontynuowanym przez lata. Pierwsza propozycja mówi o rocznych ramach czasowych, ale Demokraci mają nadzieję, że polityczna presja zmusi później Kongres do przedłużenia takiej formy wsparcia.

Mają poparcie Bidena


Plany takich cyklicznych przelewów mają poparcie – według „Washington Post” – administracji nowego prezydenta Joe Bidena.

Zapomogi nie dotyczyłby zamożnych Amerykanów, ale nie został określony dokładny poziom dochodów, od których by nie przysługiwał.

Program będzie kosztowny i według szacunków zwiększy deficyt federalny nawet o 120 miliardów dolarów. Ale może zmniejszyć ubóstwo dzieci w Stanach Zjednoczonych o ponad 50 procent – oceniają naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Oczekuje się, że Republikanie w Kongresie, wskazując na obciążenia dla budżetu, sprzeciwią się ustawie. Podobne plany zyskiwały jednak poparcie części parlamentarzystów republikańskich w przeszłości, między innymi senatora Marco Rubio z Florydy, który zabiegał o znaczne powiększenie ulgi podatkowej dla rodzin z dziećmi.

Jak zauważa „Washington Post”, w stosunku do swojego PKB Stany Zjednoczone wydają mniej niż jakikolwiek inny rozwinięty kraj na zapomogi na dzieci.

Czytaj więcej: Donald Trump zostawił notatkę dla Joe Bidena

źródło:

Zobacz więcej