
Wyrażamy oburzenie publikacją w Polsce „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Nie dostrzegamy racji dla wydawania psychopatologicznego manifestu, który popchnął do zbrodni na ludzkości miliony Niemców oraz ich sojuszniczych kolaborantów – podkreślono w oświadczeniu Towarzystwa Jana Karskiego.
Początek 1944 r. Amerykański oficer Gale K. Hess witał właśnie nowego rekruta, który zaciągnął się do US Navy: „Dobrze pana widzieć, panie Hitler”....
zobacz więcej
20 stycznia nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się książka „Mein Kampf. Moja walka. Edycja krytyczna” Adolfa Hitlera, pod redakcją i w tłumaczeniu Eugeniusza Cezarego Króla. „»Mein Kampf« Adolfa Hitlera to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości. Przygotowała grunt pod drugą wojnę światową – najbardziej krwawą z wojen – i masowe zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Po upadku reżimu hitlerowskiego Mein Kampf w wielu krajach została zakazana” – napisano na stronie internetowej wydawnictwa Bellona.
„Wyrażamy zdumienie oraz oburzenie publikacją w Polsce »dzieła życia« Adolfa Hitlera »Mein Kampf«. Nie dostrzegamy żadnych racji merytorycznych i historycznych dla wydawania psychopatologicznego »manifestu«, który popchnął do zbrodni na ludzkości miliony Niemców oraz ich sojuszniczych kolaborantów” – napisano w oświadczeniu przesłanym PAP.
Apel w imieniu rodziny i Towarzystwa Jana Karskiego podpisała Wiesława Kozielewska-Trzaska, wiceprzewodnicząca Towarzystwa, bratanica Karskiego. „Uważamy to za moralne zło. Nie przyjmujemy tłumaczenia, że komentarz do polskiego »Mein Kampf« ma obnażać jego zło i »roztłumaczać« Polakom. Oni naprawdę, w ogromnej większości, doskonale to pojmują. Możemy sobie natomiast wyobrazić, jakie miejsce zajmie ta książka na półkach współczesnych wyznawców Hitlera cyklicznie świętujących jego urodziny” – podano.
Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia, „»Mein Kampf« jest nośnikiem moralnej epidemii porażającej umysły i infekującej zło”. „Doskonale jest to rozumiane w ogromnej większości państw, które tej wydawniczej zarazy zabraniają. Naprawdę nie trzeba sprzyjać zarazie koronawirusa, aby uwierzyć jak tragicznie może być skuteczna” – napisali.
W ocenie autorów oświadczenia wydanie „»Mein Kampf« obraża pamięć ofiar Hitlera, zwłaszcza w Polsce tak tragicznie doświadczonej jego zbrodniami. Przeciw którym emisariusz Państwa Podziemnego i Rądu RP na Wychodźstwie Jan Karskim podjął swoją heroiczną walkę”. „Osobiście, jako bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego uważam, że teraz przewraca się grobie” – napisała Wiesława Kozielewska-Trzaska.
W październiku 1939 r. została wydana dyrektywa Hitlera antydatowana notabene na 1 września, w której pojawia się idea „łaskawej śmierci”. Miała...
zobacz więcej