RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent USA blokuje budowę ropociągu z Kanady. Węglarczyk pisze o współpracy Bidena i Trudeau

Biden i Trudeau rozmawiali przez telefon (fot.  Doug Mills/The New York Times/Bloomberg via Getty Images;Michael S. Williamson/The Washington Post via Getty Images)
Biden i Trudeau rozmawiali przez telefon (fot. Doug Mills/The New York Times/Bloomberg via Getty Images;Michael S. Williamson/The Washington Post via Getty Images)

Prezydent USA Joe Biden zablokował budowę ropociągu z Kanady, odwołując oficjalnie potrzebne do tego zezwolenie. – Choć z zadowoleniem przyjmujemy zaangażowanie prezydenta w walkę ze zmianami klimatu, to jesteśmy rozczarowani – przyznał premier Kanady Justin Trudeau. Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk napisał z kolei na Twitterze o bliskiej współpracy Kanady i USA w sprawie COVID-19, zaznaczając, że to „niesamowite, jak normalne rzeczy potrafią cieszyć”.

USA: Biskupi krytykują decyzję Bidena popierającą LGBT

Podpisanie przez prezydenta Josepha Bidena dekretu zapobiegającego dyskryminacji w miejscu pracy, ze względu na orientację seksualną lub tożsamość...

zobacz więcej

Inwestycja, która została zablokowana przez Bidena, miała umożliwić transport kanadyjskiej ropy do amerykańskich rafinerii. Jej koszt szacuje się na 8 mld dolarów. Na terytorium Kanady budowa rozpoczęła się już jakiś czas temu. Przez 12 lat pojawiały się jednak problemy dotyczące sprzeciwów zgłaszanych przez amerykańskich właścicieli ziemskich, ekologów oraz rdzennych mieszkańców.

Premier Kanady nie ukrywa, że jest rozczarowany, ale docenia, że Biden spełnił jedną ze swoich obietnic wyborczych. Szef rządu prowincjonalnego w Albercie Jason Kenney ocenił natomiast, że „to cios dla gospodarki Kanady i Alberty”. Jego zdaniem blokada budowy ropociągu przez Bidena to „zniewaga wymierzona w najważniejszego sojusznika i partnera handlowego Stanów Zjednoczonych”.

Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk wspomniał tymczasem na Twitterze o niedawnej rozmowie telefonicznej Bidena i Trudeau. W oświadczeniu Białego Domu czytamy, że obydwaj politycy podkreślili „strategiczne znaczenie stosunków USA-Kanada”. Trudeau i Biden omówili współpracę w zakresie szeroko zakrojonego programu, obejmującego między innymi walkę z pandemią w Ameryce Północnej i rozwiązanie kryzysu klimatycznego. Planują spotkać się w przyszłym miesiącu.

„Będzie bliska współpraca Kanady i USA w sprawie COVID. Niesamowite, jak normalne rzeczy potrafią cieszyć” – skomentował te informacje Węglarczyk.

źródło:
Zobacz więcej