RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niejasna sytuacja w partii Jarosława Gowina po decyzji sądu koleżeńskiego

Lider Porozumienia Jarosław Gowin (fot. PAP/Adam Warżawa)
Lider Porozumienia Jarosław Gowin (fot. PAP/Adam Warżawa)

Partyjny sąd koleżeński w Porozumieniu uznał, że uchwały powiększające zarząd i prezydium partii są nieważne – ustaliła Wirtualna Polska. Uchwały te podjęto na wniosek szefa partii, wicepremiera Jarosława Gowina w październiku. Według portalu politycy, którzy złożyli wniosek do sądu, mówią o „poważnym problemie w partii”.

Porozumienie zatwierdziło kandydatów do nowej Rady Ministrów

Jarosław Gowin otrzymał rekomendację władz Porozumienia na urząd ministra rozwoju w randze wicepremiera w nowej Radzie Ministrów, a Michał Cieślak...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy posiedzenia zarządu Porozumienia z października ubiegłego roku. Zostało ono zwołane po tym, jak kandydat Jarosława Gowina – Stanisław Bukowiec – przegrał partyjne głosowanie, w którym wybierano ministra w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Gowin forsował kandydaturę Bukowca, jednak głosowanie wygrał Michał Cieślak, który teraz jest ministrem ds. rozwoju samorządu.

Nieregulaminowe zmiany?


Kilka dni po tym głosowaniu zwołano posiedzenie władz Porozumienia, na którym zmieniono prezydium oraz zarząd partii. Jak informował portal interia.pl, do kierownictwa trafili politycy wierni szefowi ugrupowania. Zdaniem części polityków Porozumienia zmiany wprowadzono niezgodnie ze statutem, rozszerzając skład zarządu do 35 osób.

„Zarząd nie miał delegacji do rozszerzania składu, to jest wyłączna kompetencja Kongresu partii” – powiedział jeden z polityków Porozumienia w rozmowie z wp.pl. W imieniu części polityków Porozumienia wiceprezes ugrupowania Arkadiusz Urban złożył skargę do Sądu Koleżeńskiego. Przewodniczący sądu Sergiusz Kmiecik, związany z Gowinem, nie zwoływał jednak posiedzenia. W związku z tym – według ustaleń wp.pl – w piątek dwóch członków sądu podjęło uchwałę o zmianie przewodniczącego sądu i przyjęło nowy regulamin jego pracy. Nowym przewodniczącym został Robert Wrzesiński.

Tego dnia sąd koleżeński podjął decyzję o „stwierdzeniu nieważności uchwał powiększających zarząd i prezydium zarządu partii”, co według przeciwników Gowina miałoby oznaczać, że nie będzie on miał większości w partii.

źródło:
Zobacz więcej