RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Demonstracje w obronie Nawalnego. Tysiące ludzi zatrzymanych w Rosji

Opozycja zapowiada dalsze akcje protestacyjne (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
Opozycja zapowiada dalsze akcje protestacyjne (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

W sobotę w 140 miastach Rosji odbyły się akcje protestacyjne w obronie Aleksieja Nawalnego. Rosyjskie media niezależne informują, że policja brutalnie zatrzymywała zwolenników lidera opozycji. Do tej pory funkcjonariusze zatrzymali około 3200 osób, w tym ponad 1200 w Moskwie. Opozycjoniści zapowiedzieli, że w przyszłym tygodniu ponownie wyjdą na ulice.

Żona Aleksieja Nawalnego zatrzymana w Moskwie. Trwają masowe protesty [WIDEO]

Julia Nawalna, żona opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, została zatrzymana w Moskwie, gdzie trwa demonstracja w obronie aresztowanego polityka....

zobacz więcej

Przed aresztem śledczym Matrosskaja Tiszyna w Moskwie, gdzie osadzony jest opozycjonista Aleksiej Nawalny, policja zatrzymała w sobotę wieczorem około 20 osób. Pod budynek przybyła grupa około 200 uczestników demonstracji, na której żądano uwolnienia Nawalnego.

Wcześniej policjanci zablokowali dostęp do budynku kordonem, który zaczynał się około 200 metrów od zabudowań aresztu. Protestujący napierali na kordon funkcjonariuszy, rozpoczęły się zatrzymania. Większość protestujących cofnęła się na drugą stronę ulicy, część policja rozpędziła.

Zatrzymanie żony Nawalnego


W demonstracji w Moskwie uczestniczyły w sobotę tysiące ludzi. Współpracownicy Nawalnego mówią o 50 tysiącach, ale szacunki niezależnych mediów są niższe i mówią o maksymalnie 20 tysiącach. Agencja Reutersa informowała o 40 tysiącach. Policja zatrzymała w stolicy Rosji 1200 osób.

Julia Nawalna, żona rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, została zwolniona z komisariatu policji trzy godziny po zatrzymaniu jej w centrum Moskwy.

Po wyjściu z komisariatu w moskiewskiej dzielnicy Sokoł Julia Nawalna wsiadła do samochodu i odjechała; nie wiadomo, czy policja sporządziła wobec niej protokół o wykroczeniu i czy grozi jej kara administracyjna. Jej adwokat Swietłana Dawydowa informowała wcześniej, że nie została wpuszczona na komisariat do swojej klientki.

We wtorek na kanale YouTube zamieszczony został film, mający przedstawiać historię powstawania posiadłości prezydenta Rosji Władimira Putina. Aleksiej Nawalny przekonuje w tym nagraniu, że „to jest odrębne państwo w granicach Rosji”.

– Najbardziej tajny i strzeżony obiekt w Rosji – bez przesady – to nie jest dom pod miastem, nie dacza, nie rezydencja. To całe miasto, ale raczej królestwo. Są tu: mury nie do zdobycia, własny port, własna ochrona, cerkiew, własny punkt kontroli bezpieczeństwa, strefa zakazu lotów, a nawet własne przejście graniczne – mówi opozycjonista.

Jego zdaniem to najbardziej strzeżona tajemnica w Rosji z powodu przepychu, w jakim powstał kompleks pałaców.źródło:
Zobacz więcej