RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA: Biskupi krytykują decyzję Bidena popierającą LGBT

Oświadczenie przygotowali przewodniczący komisji episkopatu (fot. Alex Wong/Getty Images; Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Oświadczenie przygotowali przewodniczący komisji episkopatu (fot. Alex Wong/Getty Images; Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Podpisanie przez prezydenta Josepha Bidena dekretu zapobiegającego dyskryminacji w miejscu pracy, ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, grozi naruszeniem praw osób, które uznają prawdę o odmienności seksualnej lub stoją na straży instytucji dozgonnego małżeństwa między jednym mężczyzną i jedną kobietą – stwierdzili biskupi USA. Prezydencki dekret nie uwzględnia przy tym specyfiki instytucji religijnych.

Transpłciowa kobieta w gabinecie Bidena

Prezydent elekt USA Joe Biden przedstawił nominację transpłciowej kobiety dr Rachel Levine na stanowisko asystenta sekretarza zdrowia. Jeśli tę...

zobacz więcej

W oświadczeniu przewodniczący kilku komisji amerykańskiego episkopatu, w tym kard. Timothy M. Dolan z Nowego Jorku, zaznaczyli, że każda osoba ma prawo do pracy zarobkowej, edukacji oraz podstawowych usług ludzkich i nie może być poddawana jakiekolwiek dyskryminacji. Jednakże, nie można ignorować integralności dwóch uzupełniających się płci, męskiej i żeńskiej stworzonych przez Boga, poprzez rozumowanie, które traktowałoby je jako pozbawione znaczenia.

W przekonaniu biskupów dekret prezydenta Bidena grozi naruszeniem praw osób, które uznają prawdę o odmienności seksualnej lub stoją na straży instytucji dozgonnego małżeństwa między jednym mężczyzną i jedną kobietą. Może się to przejawiać w nakazach, które np. ograniczają prawa sumienia w służbie zdrowia lub potrzebne i uświęcone tradycją przestrzenie i działania charakterystyczne dla danej płci. Ponadto prezydencki dekret nie uwzględnia specyfiki instytucji religijnych.

Biskupi wyrażają uznanie dla działań nowej administracji w sprawie imigracji i klimatu, jak również za działania wymierzone w rasizm. Jednak ich zdaniem „godnym ubolewania jest fakt, że cel równości rasowej jest częściowo łączony z narzucaniem nowych postaw i fałszywych teorii na temat ludzkiej seksualności, które mogą przynieść szkody społeczne” – czytamy w oświadczeniu katolickich biskupów USA.

Czytaj także: Niemiecki klub w tęczowych barwach w rocznicę wyzwolenia Auschwitz

źródło:
Zobacz więcej