RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sprawa Polaka w brytyjskim szpitalu. Siostra chorego dziękuje rządowi i czeka

Strona polska czeka na odpowiedź brytyjskich władz w sprawie nadania polskiemu obywatelowi, który przebywa w śpiączce, statusu dyplomaty. Umożliwiłoby to jego przewiezienie do Polski. Bardzo jestem wdzięczna Ministerstwu Sprawiedliwości za tę inicjatywę, za działanie – powiedziała dla TVP Info siostra mężczyzny, pani Agata.

Wniosek do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii o przekazanie naszego rodaka do Polski

Wystąpiłem do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski – poinformował wiceminister...

zobacz więcej

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych przypomniał, że w piątek do Londynu dostarczono paszport dyplomatyczny mężczyzny.

Siostra Polaka powiedziała w sobotę, że jest wdzięczna za pomoc ze strony rządu i liczy na jak najszybsze rozwiązanie sprawy, ponieważ jej brat nadal jest odcięty od wody i odżywiania.

– Bardzo jestem wdzięczna Ministerstwu Sprawiedliwości, ministrowi Marcinowi Warchołowi, za tę jego inicjatywę, za działanie. Czekamy, co teraz dalej, żeby to jak najszybciej, ponieważ brat w dalszym ciągu jest bez wody i bez odżywiania. Min. Warchoł wystąpił do Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii o podłączenie. Mamy wątpliwości, czy to się uda, ponieważ strona brytyjska nie ma tutaj woli, żeby działać w kwestii tego podłączenia. Po prostu czekamy – powiedziała kobieta.

Skazany na śmierć


Chodzi o R.S. – mężczyznę w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

15 grudnia brytyjski Sąd Opiekuńczy – specjalny sąd zajmujący się wyłącznie sprawami dotyczącymi osób ubezwłasnowolnionych lub niemogących samodzielnie podejmować decyzji – uznał, że żona mężczyzny wie lepiej niż jego matka i siostry, jaka byłaby jego wola.

źródło:
Zobacz więcej