RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grozi nam szczepionkowy apartheid. Szef Papieskiej Akademii ostrzega

Abp Paglia zachęca do wypracowania przejrzystego systemu kontroli firm produkujących szczepionki (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)
Abp Paglia zachęca do wypracowania przejrzystego systemu kontroli firm produkujących szczepionki (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

W obliczu trwającej kampanii szczepień na koronawirusa Papieska Akademia Życia kolejny raz wzywa do przezwyciężenia „szczepionkowego nacjonalizmu”. Przypomina, że szczepienia są dobrem wspólnym wszystkich i należy w nich unikać opóźnień, szczególnie w krajach najuboższych.

Papież Franciszek dopuszcza kobiety do posługi lektoratu i akolitatu

Papież Franciszek postanowił, że także kobiety będą mogły przyjmować posługę lektoratu i akolitatu. Wynika to z opublikowanego 11 stycznia listu...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Kierujący Papieską Akademią abp Vincenzo Paglia apeluje o niepozostawianie nikogo w szczepionkowym tyle. Jak wskazuje wynika to z fundamentalnego wymogu sumienia. Zauważa, że pojawiające się podczas produkcji i dystrybucji szczepionek poważne problemy można pokonać jedynie wprowadzając przejrzysty system współpracy.

– Narasta konkurencja i nasilają się wzajemne antagonizmy, co grozi pogłębieniem istniejących niesprawiedliwości – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia.

Szczepionkowy apartheid


Abp Vincenzo Paglia zaznaczył, że „nasz głos to krzyk alarmowy, ponieważ trwa prawdziwy wyścig o zdobycie jak największej liczby szczepionek. – Niektórzy nazywają to wręcz szczepionkowym apartheidem. Jest całkiem jasne, że kraje bogate zapewniły sobie dawki, niektóre nawet ilość przekraczającą ich bieżące potrzeby, podczas gdy w krajach biedniejszych wszystko jest straszliwie spóźnione – powiedział szef Papieskiej Akademii.

#SzczepimySię: Znani lekarze i naukowcy w specjalnym spocie. Ich rad nie można zlekceważyć [WIDEO]

Chcę być zdrowa; pojechać na urlop, gdy przyjdą wakacje – mówią eksperci z Rady Medycznej, którzy dołączyli do kampanii #SzczepimySię, zachęcając...

zobacz więcej

– Istnieje pilna konieczność jak najszybszego przeprowadzenia szczepień, a co za tym idzie rozprowadzenia szczepionki. Spowodowane jest to również pojawianiem się nowych mutacji wirusa w różnych częściach świata. Patrząc na gromadzenie dawek i konieczność szczepień widzimy niestety szaloną przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi, a nawet między krajami w obrębie tego samego bogatego świata – dodał abp Paglia.

Szczepionka dla każdego


– Stąd nasze wołanie – powiedział duchowny. I zaapelował: Bądźmy uważni, ponieważ pilne rozprowadzenie szczepionki wymaga skoku jakościowego zarówno w jej produkcji, jak dystrybucji – stwierdził abp w wypowiedzi dla papieskiej rozgłośni.

Zobacz także: Papież apeluje do ludzi mediów. „Wezwani, by być świadkami prawdy”

Prezes Papieskiej Akademii Życia wskazuje, że rzeczą nie do pomyślenia jest to, iż kraje ubogie otrzymają szczepionkę z opóźnieniem, ponieważ jej dawki zostaną wykupione przez kraje bogate.

Kontrola firm


Zachęca zarazem do wypracowania przejrzystego systemu kontroli firm produkujących szczepionki , ponieważ pragnienie zysku wciąż zdaje się brać górę nad międzyludzką solidarnością, tak konieczną w sytuacji światowego kryzysu koronawirusa.

– Mamy okazję zbudować bardziej solidarną i lepszą przyszłość. Stąd współpraca i solidarność, które były widoczne w czasie badań nad szczepionką muszą też powtórzyć się w procesie jej produkcji i dystrybucji – podkreśla abp Vincenzo Paglia.

źródło:
Zobacz więcej