RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powrót zimy. IMGW ostrzega przed śniegiem i lodem

Temperatura spadnie poniżej 0 st. C. i drogi będą bardzo śliskie (fot.  PAP/Darek Delmanowicz)
Temperatura spadnie poniżej 0 st. C. i drogi będą bardzo śliskie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Po kilku dniach ocieplenia, w Polsce znowu robi się zimniej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w sobotę można spodziewać się lokalnych oblodzeń na jezdniach oraz opadów śniegu.

Karambol na zaśnieżonej autostradzie. Kilkaset osób poszkodowanych [WIDEO]

Do szpitala przewieziono osiem osób, które zostały ranne we wtorek w wypadku na zaśnieżonej autostradzie na północnym wchodzie Japonii. Wcześniej...

zobacz więcej

Intensywne opady śniegu występują w woj. zachodniopomorskim i potrwają aż do nocy. Mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 15 cm.

Z kolei oblodzenia mogą okazać się groźne w nocy z soboty na niedzielę w województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Uwaga na oblodzenia


Prognozuje się tam zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna do -1 st. C., temperatura minimalna gruntu do -2 st. C. Według synoptyków IMGW do końca miesiąca zima będzie raczej łagodna, choć z przejściowo intensywnymi opadami śniegu, które rozpoczną się w sobotę w północno-zachodnich i zachodnich krańcach kraju. Front przyniesie deszcz, który przejdzie w deszcz ze śniegiem i mocne opady śniegu.

„Z pewnością uwagę trzeba zwrócić na drogach – tak więc jeźdźmy rozważnie. Przy takich opadach śnieg może stać się na tyle mokry, że operatorzy sieci energetycznych mogą mieć ręce pełne roboty. W nocy z soboty na niedzielę temperatura powietrza spadnie poniżej 0 st. C., drogi będą bardzo śliskie. Jednocześnie prognozujemy, iż na pozostałym obszarze kraju pogoda będzie stabilna, z temperaturami około 5-10 st. C.” – przekazano w komunikacie.

źródło:

Zobacz więcej