RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Papież apeluje do ludzi mediów. „Wezwani, by być świadkami prawdy”

Franciszek zaapelował o odpowiedzialność za przekaz i demaskowanie fałszywych informacji (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
Franciszek zaapelował o odpowiedzialność za przekaz i demaskowanie fałszywych informacji (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)

Papież Franciszek zaapelował w sobotę do pracowników mediów o odpowiedzialność za przekaz i demaskowanie fałszywych informacji. – Wszyscy jesteśmy wezwani, by być świadkami prawdy – powiedział w orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będzie 19 września.

Papież modlił się za ofiary zamieszek w USA. Zaapelował o pojednanie

Papież Franciszek modlił się w niedzielę za ofiary zamieszek w Waszyngtonie, potępił przemoc i zaapelował o pojednanie narodowe oraz ochronę...

zobacz więcej

Mottem są słowa „Chodź i zobacz” z Ewangelii według świętego Jana. Papież wyjaśnił, że słowa te są także metodą każdego autentycznego przekazu międzyludzkiego i „wskazówką dla każdej formy komunikacji, która chce być przejrzysta i uczciwa; w redagowaniu gazety, jak i w świecie internetu, w zwyczajnym głoszeniu Kościoła, a także w przekazie politycznym i społecznym”.

Przywołał też wypowiedź błogosławionego hiszpańskiego dziennikarza Emanuela Lozano Garrido: „Otwórz ze zdumieniem oczy na to, co zobaczysz i pozwól, aby twoje ręce napełniły się świeżością limfy życia, tak aby inni, gdy będą cię czytać, dotykali żywego cudu życia”.

„Chodź i zobacz” - sposób na poznanie rzeczywistości


Franciszek zwrócił uwagę na opinie o ryzyku „spłaszczenia” informacji w mediach, gdzie gatunek wywiadu i reportażu „traci miejsce i jakość” na rzecz wiadomości, która się „sprzeda”, a w coraz mniejszym stopniu ukazuje prawdziwy stan rzeczy i konkretne życie ludzi. – Kryzys w przemyśle wydawniczym niesie niebezpieczeństwo informacji tworzonych w redakcjach, przed komputerem, w agencjach, w sieciach społecznościowych, bez wychodzenia na ulice, bez zdzierania butów, bez spotykania osób w celu poszukiwania historii czy weryfikacji – dodał.

Papież Franciszek dopuszcza kobiety do posługi lektoratu i akolitatu

Papież Franciszek postanowił, że także kobiety będą mogły przyjmować posługę lektoratu i akolitatu. Wynika to z opublikowanego 11 stycznia listu...

zobacz więcej

Przestrzegł, że jeśli pracownicy mediów nie będą otwierać się na spotkanie, pozostaną „widzami z zewnątrz pomimo technologicznych innowacji”. – Chodź i zobacz – powtórzył – jest najprostszym sposobem, aby poznać rzeczywistość.

Franciszek napisał także o odwadze tych dziennikarzy, którzy wyruszają tam, gdzie nikt nie idzie.

Wdzięczność dla profesjonalistów


– Musimy dziękować za odwagę i zaangażowanie wielu profesjonalistów – dziennikarzy, operatorów filmowych, montażystów, reżyserów, którzy często pracują z wielkim narażeniem. Za to, że dziś znamy, na przykład, trudną sytuację mniejszości prześladowanych w różnych częściach świata; że zostały ujawnione wielkie nadużycia władzy i niesprawiedliwość wobec ubogich i wobec stworzenia; że wiele zapomnianych wojen zostało opowiedzianych – podkreślił.

Jak zaznaczył, byłoby wielką stratą i to nie tylko dla informacji, ale dla całego społeczeństwa i demokracji, gdyby zabrakło tych głosów. Byłoby to „zubożenie dla naszego człowieczeństwa” – ocenił.

źródło:

Zobacz więcej