RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żona Aleksieja Nawalnego zatrzymana w Moskwie. Trwają masowe protesty [WIDEO]

Wcześniej Nawalna  publikowała swoje zdjęcia z demonstracji (fot.  REUTERS/Maxim Shemetov)
Wcześniej Nawalna publikowała swoje zdjęcia z demonstracji (fot. REUTERS/Maxim Shemetov)

Julia Nawalna, żona opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, została zatrzymana w Moskwie, gdzie trwa demonstracja w obronie aresztowanego polityka. Nawalna zamieściła na Instagramie swoje zdjęcie z samochodu policyjnego. Protesty zgromadziły tysiące osób. Dochodzi do starć ze służbami.

Krótko wcześniej również na Instagramie żona Nawalnego opublikowała swoje zdjęcie z demonstracji.

Demonstracje w obronie Nawalnego. Zatrzymania, zamknięte ulice, blokada metra [WIDEO]

W Petersburgu na Placu Senackim, gdzie w sobotę ma się odbyć demonstracja w obronie Aleksieja Nawalnego, policja zatrzymała ponad 20 osób – podał...

zobacz więcej

Na ulicach Moskwy protestuje kilka tysięcy osób, aby wyrazić solidarność z Aleksiejem Nawalnym. Wcześniej podobne demonstracje odbyły się w kilkudziesięciu miastach na Syberii i rosyjskim Dalekim Wschodzie. Według portalu OVD-Info do tej pory w całym kraju policja zatrzymała ponad 370 osób.

Uczestnicy protestów żądają uwolnienia opozycjonisty, który przebywa w areszcie. Aleksiej Nawalny został zatrzymany zaraz po powrocie do Rosji. Wcześniej leczył się w Niemczech po zamachu na jego życie.

Ludzie są w ciągłym strachu


W Moskwie demonstranci zgromadzili się na placu Puszkina. Część z nich skanduje hasła: „wolność dla Nawalnego”, „Rosja bez Putina” i „Rosja będzie wolna”. Chcemy, żeby w Rosji ludzie naprawdę zrozumieli znaczenie wolności – tłumaczą demonstranci.

– Różnica między nami i Zachodem jest taka, że na Zachodzie wszyscy są wewnętrznie wolni, rodzą się wolni i z mlekiem matki dostają wolność słowa, protestowania, a tutaj ludzie są w ciągłym strachu. Być może to efekt komunizmu – dodają mieszkańcy Moskwy uczestniczący w akcji solidarności z Aleksiejem Nawalnym. Świadkowie twierdzą, że funkcjonariusze policji wyciągają z tłumu pojedyncze osoby, a następnie zamykają je w okratowanych autobusach. Lokalne władze i prokuratura ostrzegają przed odpowiedzialnością karną za udział w nielegalnych zgromadzeniach.
teraz odtwarzane
Żona Aleksieja Nawalnego zatrzymana
Demonstracje w Rosji. Ponad 20 osób zatrzymanych, w tym dziennikarze

źródło:
Zobacz więcej