RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus we Włoszech. „Epidemia wymknęła się spod kontroli”

Poluzowanie restrykcji spowoduje znaczny wzrost zachorowań (fot. Roberto Serra - Iguana Press/Getty Images)
Poluzowanie restrykcji spowoduje znaczny wzrost zachorowań (fot. Roberto Serra - Iguana Press/Getty Images)

Zdaniem dyrektora d.s. prewencji włoskiego ministerstwa zdrowia Gianniego Rezzy epidemia w tym kraju wymknęła się spod kontroli, ponieważ wyśledzenie nowych potencjalnych przypadków zakażeń jest nadal niemożliwe. Dlatego ministerstwo wciąż zaleca utrzymanie restrykcji.

Norwegia zamyka stolicę. „Najsurowsze restrykcje”

Rząd Norwegii ogłosił w sobotę zamknięcie Oslo oraz dziewięciu okolicznych miejscowości w związku z wykryciem w gminie Nordre Follo ogniska...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Po pięciu tygodniach wzrostu wskaźnik rozprzestrzeniania się koronawirusa nieznacznie spadł. W części regionów ryzyko zakażenia jest niskie, ale w wielu wciąż wysokie. – Epidemia pozostaje w delikatnej fazie i jeśli teraz odstąpimy od restrykcji, wirus znowu będzie się rozprzestrzeniać – powiedział Rezza.

Zdaniem ministra zdrowia Roberta Speranzy średni wskaźnik zakażalności w kraju poniżej 1 jest budujący. To oznacza, że zakaz przemieszczania się w czasie świąteczno-noworocznym przyniósł pożądany efekt, ale wyzwanie przeciwko wirusowi pozostaje trudne. Jego zdaniem należy zintensyfikować kampanię szczepień.

Tymczasem Pfizer w mijającym tygodniu dostarczył mniej o jedną trzecią szczepionek, a w przyszłym dostarczy mniej o jedną piątą. W efekcie zatrzymano szczepienia osiemdziesięciolatków tak, by wystarczyło szczepionek na zaaplikowanie drugiej dawki tym, którzy przyjęli pierwszą.

źródło:
Zobacz więcej