RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Apelują do ludzi, by nie spacerowali po lesie. Jest czego się bać?

Leśnicy uspokajają (fot. Shutterstock/Vlada Cech)
Leśnicy uspokajają (fot. Shutterstock/Vlada Cech)

W ostatnim czasie m.in. władze Chodzieży, czy Pniew w Wielkopolsce ostrzegały mieszkańców w związku z potwierdzonymi tam przypadkami bytowania wilków. Leśnicy uspokajają i wskazują, że wilki – jak inne dzikie zwierzęta – są w lasach, ale nie zależy im na tym, żeby spotkać człowieka.

Wilk zaatakował gospodarstwo. Rolnik zabił go gołymi rękami

W jednej z rosyjskich wsi doszło do niecodziennego zdarzenia. Na posesję rolnika wbiegł wilk, który zagryzł jego psy i ranił konia. Mężczyzna zabił...

zobacz więcej

O potwierdzeniu przypadków bytowania wilków informowały w ostatnim czasie m.in. władze Chodzieży. W opublikowanym komunikacie wskazano, że wilki pojawiły się na terenie przyległym do wsi Rataje i Pietronki. Władze zaapelowały do mieszkańców o szczególny nadzór nad zwierzętami oraz unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych.

Nie wyrzucać w lesie jedzenia


Podobne ostrzeżenia wystosowały władze wielkopolskiej gminy Pniewy. O coraz częstszych przypadkach pojawiania się tych zwierząt na terenie Puszczy Zielonki informował także podleśniczy leśnictwa Stęszewko.

Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Łopuchówko Piotr Szyszko podkreślił, że wilki to nie są postacie z bajek i „to nie jest żadna nowość, że wilki po prostu w lasach są”.

– W ostatnim roku na terenie naszego nadleśnictwa odnotowaliśmy ok. 30 przypadków bytowania wilków, ale mówimy tu o śladach bytowania, czyli zarówno o tropach, obserwacjach, jak i o szczątkach zwierzęcych – więc one mogą się dublować – mówił.

Lubuskie. Wilk biegł ulicą z odgryzioną głową psa [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

W okolicy Trzebicza (woj. lubuskie) kierowca sfotografował przechodzącego przy drodze wilka. Dzikie zwierzę w pysku niosło odgryzioną głowę psa.

zobacz więcej

– Czy jest się czego obawiać? Wilk to zwierzę dzikie, wędruje po swoim terytorium za pokarmem. Tak jak przy każdym innym dzikim zwierzęciu należy zachować ostrożność, ale nie ma się czego obawiać o ile zastosujemy pewne zasady. Wiadomo, że będąc w lesie nie powinniśmy wyrzucać jedzenia, podobnie mieszkając przy lesie nie powinniśmy zachęcać dzikich zwierząt wyrzucanymi resztkami ze stołu, np. za płot, co się zdarza – dodał.

„Wilk jest zwierzęciem płochliwym”


Szyszko przypomniał również, że w lasach nie powinno się także puszczać luzem psów. Pytany, co powinien zrobić człowiek, który np. będąc na spacerze spotka wilka, odpowiedział, że „wilk jest zwierzęciem płochliwym i to zazwyczaj wilk ucieka”.

– Wilkowi wcale nie zależy na tym, żeby spotkać człowieka. Jeśli już jednak zauważymy, spotkamy w lesie dzikie zwierzę to przede wszystkim powinniśmy zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów i oddalić się z tego miejsca – podkreślił.

Przypomniał również, że wilki raczej nie przebywają zbyt długo w jednym miejscu. – Wilk jest zwierzęciem terytorialnym, które potrafi przemierzać bardzo duże dystanse w poszukiwaniu pożywienia. W ciągu nocy potrafi przejść nawet ok. 30 kilometrów – wskazał.

źródło:
Zobacz więcej