RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Norwegia zamyka stolicę. „Najsurowsze restrykcje”

Restrykcje są surowsze niż podczas wiosennego lockdownu (fot. Odin Jaeger/Bloomberg via Getty Images)
Restrykcje są surowsze niż podczas wiosennego lockdownu (fot. Odin Jaeger/Bloomberg via Getty Images)

Rząd Norwegii ogłosił w sobotę zamknięcie Oslo oraz dziewięciu okolicznych miejscowości w związku z wykryciem w gminie Nordre Follo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. Na skutek zakażenia tym wariantem wirusa zmarły dwie osoby.

Koronawirus zaatakował żołnierzy Gwardii Narodowej. Ponad 100 z pozytywnym wynikiem testu

Od 100 do 200 żołnierzy Gwardii Narodowej, rozmieszczonych w Waszyngtonie w celu zapewnienia bezpieczeństwa inauguracji prezydenta Joe Bidena,...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Wprowadzamy najsurowsze środki, tak jak to było 12 marca ubiegłego roku. W niektórych obszarach nawet bardziej restrykcyjne – stwierdził na konferencji prasowej norweski minister zdrowia Bent Hoie.

Nowe restrykcje


Od soboty do 31 stycznia w Oslo oraz dziewięciu sąsiednich gminach obowiązywać będzie 13 nowych obostrzeń, wśród nich jest całkowity zakaz prywatnych i publicznych spotkań, zamknięte zostaną sklepy monopolowe, a szkoły prowadzić będą naukę na dystans.

Minister zdrowia zaapelował do mieszkańców dotkniętych zamknięciem gmin o nie opuszczanie swoich miejscowości.

Czytaj więcej: Jak Europa walczy z pandemią?

Przewodniczący RE ws. szczepionek: Koncerny muszą dochować terminów dostaw

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oznajmił w czwartek po zakończeniu szczytu szefów państw i rządów UE, że koncerny farmaceutyczne...

zobacz więcej

Według norweskich mediów wiele osób ruszyło po zapasy na weekend do otwartych w innych gminach sklepów monopolowych, gdzie pojawiły się kolejki. W Norwegii alkohol sprzedawany jest tylko w nielicznych państwowych sklepach.

Nowe restrykcje obejmują Oslo oraz położone na wschód od stolicy Norwegii Enebakk, As, Vestby, Nesodden, Indre Ostfold, Moss, Frogn, Valer, a także Nordre Follo, gdzie wykryto ognisko brytyjskiej mutacji koronawirusa. W piątek o zamknięciu tej gminy zdecydowały lokalne władze.

Zobacz także: Naukowiec o brytyjskiej odmianie COVID-19. „Masowe szczepienia albo ścisły lockdown”

Ofiary brytyjskiej mutacji COVID-19


W położonym pod Oslo Nordre Follo w wyniku zakażenia brytyjską wersją koronawirusa zmarło dwóch mieszkańców domu opieki w podeszłym wieku. Nie podróżowali oni do Wielkiej Brytanii ani nie wiadomo, aby mieli kontakt z osobami z tego kraju. Koronawirus rozprzestrzenił się wśród pensjonariuszy oraz pracowników placówki, a zakażenia potwierdzono również w przedszkolu.

Według norweskich władz brytyjski wariant koronawirusa może być od 40 do 70 proc. bardziej zaraźliwy. Rząd obawia się, że ognisko w Nordre Follo może przyczynić się do rozwoju w Norwegii trzeciej fali koronawirusa.

– Nie wykluczamy wprowadzenia surowszych środków w innych częściach kraju – stwierdził Hoie.

źródło:

Zobacz więcej