RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy niedziela handlowa? Czy 24 stycznia sklepy będą otwarte?

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara (fot. Shutterstock/WDnet Creation)
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara (fot. Shutterstock/WDnet Creation)

Niedziela 24 stycznia będzie niehandlowa. Tego dnia sklepy pozostaną zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Najbliższa handlowa niedziela – 31 stycznia.

GIS wydał ostrzeżenie publiczne dot. popcornu. Zakaz spożywania

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii popcornu. Jego spożywanie jest niebezpieczne dla zdrowia.

zobacz więcej

Najbliższa niedziela handlowa przypadnie 31 stycznia i zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, będzie pierwszą z siedmiu niedziel handlowych w tym roku.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Obowiązek noszenia maseczek


Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Przeczytaj też Galerie handlowe będą otwarte?

W związku z epidemią, we wszystkich placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni. Do 31 stycznia obowiązuje kwarantanna narodowa; zamknięte są m.in. galerie handlowe, oprócz sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli np. sklepów spożywczych, aptek i drogerii.

źródło:

Zobacz więcej