RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmiany w obostrzeniach. Wiceminister zdrowia mówi o galeriach handlowych

W lutym nastąpi poluzowanie obostrzeń? (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
W lutym nastąpi poluzowanie obostrzeń? (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Myślę, że najszybciej dojdzie do uruchomienia handlu, więc być może od lutego galerie handlowe będą uruchomione – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, mówiąc o planowanych zmianach w obostrzeniach epidemicznych.

Ilu Polaków chce się zaszczepić? Wyniki sondażu

Rośnie odsetek Polaków, którzy chcą się zaszczepić; obecnie to już ponad połowa badanych; ubywa także osób sceptycznych wobec szczepionek – wynika...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Waldemar Kraska był gościem Radia ZET. Był pytany, czy rząd planuje poluzowanie obostrzeń od 1 lutego. Wiceminister zwrócił uwagę, że biorąc pod uwagę dzienną liczbę zakażeń na koronawirusa, „sytuacja jest bardzo stabilna”.

Zaznaczył jednocześnie, że nasze kraje sąsiednie – Czechy, Niemcy, Słowacja – prawdopodobnie zmagają się już z trzecią falą koronawirusa. – Podchodzimy z wielką ostrożnością i myślimy, żeby nie przegapić tego momentu, kiedy u nas może być podobna sytuacja, więc wszystkie decyzje, które podejmujemy, a takie decyzje będą podjęte także na początku przyszłego tygodnia, będą bardzo rozważone – podkreślił wiceminister.

Dopytywany więc, czy od 1 lutego obostrzenia zostaną podtrzymane powiedział: „z tego, co widzimy, sytuacja jest stabilna, więc myślę, że jakieś poluzowania pewnie wystąpią”. – Myślę, że najszybciej dojdzie do uruchomienia szeroko rozumianego handlu, więc być może galerie handlowe od lutego będą uruchomione, a w przyszłości na pewno pozostała część będzie w jakimś innym reżimie sanitarnym – dodał Kraska.

Minister mówił też o szczepieniach na COVID-19. Poinformował, że jest jedynym członkiem Rady Ministrów, który jest zaszczepiony. – Przyjąłem drugą dawkę szczepionki – powiedział.

Kraska odniósł się też do szczepień seniorów. Zapewnił, że „wszyscy chętni seniorzy zostaną zaszczepieni”. – Daję taką gwarancję. Mam nadzieję, że szczepienia seniorów ruszą w poniedziałek bez przeszkód – mówił.

Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa – m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

źródło:
Zobacz więcej