RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowiec o brytyjskiej odmianie COVID-19. „Masowe szczepienia albo ścisły lockdown”

Nowa mutacja koronawirusa okazała się dużo bardziej zaraźliwa (fot. Anthony Devlin/Bloomberg via Getty Images)
Nowa mutacja koronawirusa okazała się dużo bardziej zaraźliwa (fot. Anthony Devlin/Bloomberg via Getty Images)

Dopóki liczba zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa jest wciąż na niskim poziomie, są szanse na podjęcie działań, które zahamują jego szerzenie się - ocenił dla PAP dr Moritz Gerstung z Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL). Chodzi m.in. o bardziej restrykcyjny lockdown.

Koronawirus zmutował. „Jest poza kontrolą”

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock zasugerował, że nowe, ostrzejsze ograniczenia antyepidemiczne w Londynie i południowo-wschodniej Anglii nie...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jego zdaniem ważne jest również śledzenie wszystkich „osób z kontaktu” zakażonego pacjenta w celu ich szybkiej izolacji.

Dr Moritz Gerstung z Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Hinxton w Wielkiej Brytanii kierował badaniem, które miało na celu sprawdzić, jak podczas listopadowego narodowego lockdownu (od 5 listopada do 2 grudnia 2020 r.) w Wielkiej Brytanii szerzył się nowy wariant SARS-CoV-2, tj. B.1.1.7, określany też jako wariant brytyjski.

Na podstawie wyników analizy, naukowcy doszli do wniosku, że aby spowolnić transmisję, tego wariantu konieczne jest podejmowanie bardziej rygorystycznych ograniczeń, niż te zastosowane w listopadzie przez rząd brytyjski. Ich wyniki zostały wzięte pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu w Wielkiej Brytanii pełnego lockdownu od 4 stycznia 2021 r.

Czytaj więcej: Brytyjska odmiana COVID-19 także w Polsce

Koronawirus. Znów gigantyczna liczba ofiar w Wielkiej Brytanii

Aż 1325 zgonów z powodu COVID-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym...

zobacz więcej

Brytyjska odmiana COVID-19. Czym się różni?


– Nasza analiza wykazała, że w 85 proc. regionach liczba nowych zakażeń wywołana przez starsze warianty koronawirusa malała, podczas gdy liczba zakażeń wywołanych przez nowy wariant – rosła – zaznaczył dr Gerstung. W listopadzie liczba zakażeń starymi wariantami spadła dwukrotnie, ale liczba zakażeń wariantem B.1.1.7 – wzrosła od trzech do czterech razy.

– Ktoś mógłby zasugerować, że szerzenie się tego wariantu mogło być efektem tego, że w niektórych regionach nie przestrzegano zasad lockdownu. Jednak nasze wyniki dowodzą, że podczas listopadowego lockdownu nowy wariant po cichu rozprzestrzenił się niemal w każdy zakątek kraju, ponieważ ze względu na jego wyższą zakaźność zasady tego lockdownu nie były wystarczająco rygorystyczne – wyjaśnił specjalista.

W grudniu, gdy poluzowano ograniczenia, liczba zakażeń starymi wariantami wzrosła o 40 proc., a nowym wariantem – aż 10-krotnie (o 900 proc. – PAP)” – tłumaczył specjalista. Przypomniał, że ostatecznie w grudniu pandemia w Wielkiej Brytanii całkowicie wymknęła się spod kontroli.

Rząd w Londynie rozszerza restrykcje. Są kolejne mutacje koronawirusa

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował w środę, że od 26 grudnie restrykcje epidemiczne rozszerzone zostaną na większą część...

zobacz więcej

Lekarstwem lockdown…


– Wydaje się, że przynajmniej na razie udało się dzięki bardziej restrykcyjnym ograniczeniom spowolnić wzrost liczby zakażeń nowym wariantem. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć rosła ona bardzo szybko (do 60 tys. dziennie), to jej spadek jest wolniejszy, niż w czasie pierwszego narodowego lockdownu w marcu 2020 r. Wtedy mieliśmy jednak do czynienia z mniej zakaźnymi wariantami SARS-CoV-2 – powiedział dr Gerstung.

Naukowcy szacują, że ściślejszy lockdown, wystarczający do zredukowania przypadków zakażeń starszymi wariantami o 90 proc. w ciągu miesiąca, może ograniczyć liczbę zakażeń nowym wariantem o 20–40 proc.

… albo szczepionki

– Myślę, że obecnie musimy pomyśleć, jak skutecznie przyspieszyć nasze programy szczepienia ludzi, ponieważ jedynym sposobem wyjścia z pandemii jest to, by wystarczająca liczba osób zyskała odporność na wirusa – zaznaczył specjalista.

W jego opinii dobrą wiadomością jest to, że obecnie dostępne szczepionki chronią również przed nowym wariantem.

źródło:

Zobacz więcej