RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Czasami palce na klawiaturze wyprzedzają refleksję”. Posłanka przeprasza za słowa o masakrze chrześcijan

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelano pod Kościołem  Najświętszej Marii Panny z Syjonu (fot. Masci Giuseppe. Getty Images)
Ponad 750 chrześcijan rozstrzelano pod Kościołem Najświętszej Marii Panny z Syjonu (fot. Masci Giuseppe. Getty Images)

Przepraszam za komentarz na portalu Facebook, który zamieściłam w związku z informacją o tragedii w Aksun. Moja intencją nie było nikogo skrzywdzić, czy obrazić, jednocześnie zdaję sobie sprawę, że było to przekroczenie granicy. Czasami palce na klawiaturze wyprzedzają refleksję” – napisała na Twitterze Małgorzata Prokop-Paczkowska (Lewica).

Małgorzata Prokop-Paczkowska o zamordowaniu chrześcijan w Etiopii: Po co Kościół się tam wpakował?

„Po co Kościół katolicki tam się wpakował? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń” – skomentowała na Facebooku posłanka Lewicy Małgorzata...

zobacz więcej

Chodzi o komentarz posłanki Lewicy do wiadomości, które przekazało Vatican News. Pod artykułem „Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w Etiopii”, który w mediach społecznościowych udostępnił Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor, posłanka Lewicy napisała: „A po co kościół katolicki się tam wpakował? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń?”.

Wpis Prokop-Paczkowskiej, choć dość szybko usunięty przez autorkę, wywołał w internecie falę krytycznych komentarzy; padło też wezwanie posła Konfederacji Roberta Winnickiego, by sprawą zajęła się sejmowa komisja etyki i prokuratura.

„Przepraszam za komentarz na portalu Facebook, który zamieściłam w związku z informacją o tragedii w Aksun. Moja intencją nie było nikogo skrzywdzić, czy obrazić, jednocześnie zdaję sobie sprawę, że było to przekroczenie granicy. Czasami palce na klawiaturze wyprzedzają refleksję” – napisała na Twitterze posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska.

750 osób rozstrzelano


Według doniesień brytyjskiego portalu „Church Times” sprzed tygodnia, co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj. Ludzie, którzy ukryli się przed napastnikami w świątyni należącej do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, mieli zostać wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani.

Komentowała masakrę chrześcijan. Lewica odcina się od skandalicznych słów posłanki

„Po co Kościół katolicki tam się wpakował? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń” – skomentowała na Facebooku posłanka Lewicy Małgorzata...

zobacz więcej

MSZ: Z całą stanowczością potępiamy sprawców tej barbarzyńskiej zbrodni


MSZ w piątkowym komunikacie podkreślił, że Polska „z ogromnym niepokojem” przyjmuje doniesienia o masakrze ludności cywilnej, do której miało dojść pod koniec ubiegłego roku przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w etiopskiej prowincji Tigraj.

„Z całą stanowczością potępiamy sprawców tej barbarzyńskiej zbrodni popełnionej w miejscu kultu religijnego. Oczekujemy, że władze Etiopii podejmą niezwłocznie wszelkie możliwe działania zmierzające do wyjaśnienia jej okoliczności oraz ukarania sprawców” – czytamy w komunikacie polskiego resortu dyplomacji.

„Wzywamy strony konfliktu do powstrzymania się od przemocy i przestrzegania praw człowieka, zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej, a także właściwej ochrony miejsc kultu i wolności wyznania. Apelujemy o nieskrępowany dostęp dla dostaw humanitarnych do prowincji Tigraj” – dodał MSZ.

W Etiopii od kilku miesięcy trwają starcia rządu z władzami regionu Tigraj, które dążą do secesji. Od 4 listopada trwała ofensywa wojsk rządowych w położonej na północy Etiopii prowincji. Tigrajem rządzi Ludowy Front Wyzwolenia Tigraju (TPLF). Rząd w Addis Abebie i władze Tigraju uznają się wzajemnie za nielegalne.

W grudniu etiopski rząd ogłosił zwycięstwo w walce z rebeliantami, uzyskując pełną kontrolę nad stolicą Tigraju, Makalle. Walki jednak nadal trwają.

Połączenia telefoniczne i internetowe zerwane


Informacje podawane przez obie strony są trudne do zweryfikowania, ponieważ połączenia telefoniczne i internetowe z regionem zostały zerwane, a dostęp do informacji jest ściśle kontrolowany przez rząd w Addis Abebie od czasu rozpoczęcia walk 4 listopada. Szacuje się, że od tego czasu w wojnie zginęły tysiące ludzi, a prawie 100 tys. uchodźców zbiegło do Sudanu.

Znajdujące się w regionie Tigraj miasto Aksum położone jest ok. 50 km od granicy z Erytreą. Większość z mieszkańców to chrześcijanie koptyjscy i należy do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Według tradycji etiopskiego kościoła w Kaplicy Tablic w Aksum przechowywana jest Arka Przymierza. Aksum to także stolica pierwszego państwa etiopskiego i w przeszłości miejsce koronacji cesarzy Etiopii. Pozostałości starożytnego miasta – założonego ok. V wieku p.n.e. zostało w 1980 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

źródło:
Zobacz więcej