RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powraca zimno i opady śniegu. Silny wiatr powieje w górach

W północno-zachodniej części kraju może spaść od 5 do 15 centymetrów śniegu (fot.  PAP/Tomasz Waszczuk)
W północno-zachodniej części kraju może spaść od 5 do 15 centymetrów śniegu (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Uwaga na intensywne opady śniegu w województwie zachodniopomorskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje śnieg od godziny 10:00 do 22:00, a śnieżny front może też sięgnąć województwa lubuskiego. To efekt ponownego napływania zimnego powietrza z zachodu.

Zima znów zaatakuje. To był dopiero początek?

W ciągu najbliższych kilku dni czeka nas prawdziwie wiosenna pogoda. Po ataku „bestii ze wschodu” po mrozie i śniegu prawie nie ma już śladu. Jak...

zobacz więcej

W północno-zachodniej części kraju może spaść od 5 do 15 centymetrów śniegu. Jeśli temperatura spadnie poniżej zera w województwie lubuskim, może tam spaść nawet do 10 centymetrów śniegu.

IMGW prognozuje silny wiatr w górach. Na południu kraju cały czas będzie wiał ciepły wiatr fenowy, który w Sudetach będzie miał porywy do 100 km na godzinę, a w Karpatach – nawet do 110. Silny wiatr w górach będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne.

Temperatura powyżej zera utrzyma się w centrum i na wschodzie kraju.

Ostrzeżenie przed wchodzeniem na lód


Następuje topnienie lodu i spiętrzanie kry na rzekach. Osobom, które chciałyby wejść na lód, może grozić duże niebezpieczeństwo, bo tafla jest krucha i poprzerywana – ostrzega rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Na niektórych odcinkach rzek występuje spiętrzenie lodu - między innymi na środkowym odcinku Wisły od ujścia Narwi do Włocławka, gdzie zaobserwowano wzrost stanu wody w Kępie Polskiej.

Wzrosty stanów rzek obserwowane są w województwie małopolskim, podkarpackim, części lubelskiego i świętokrzyskim. Podwyższenie stanu wód jest także w dorzeczu Odry w województwie dolnośląskim i częściowo w opolskim. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed wzrostem wód w rzekach. Miejscowo mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze.

źródło:
Zobacz więcej