RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Administracja Bidena dokona przeglądu umowy z talibami

Siły amerykańskie mają opuścić Afganistan do maja 2021 r.  (fot. US Army: sierż. Mitchell Ryan)
Siły amerykańskie mają opuścić Afganistan do maja 2021 r. (fot. US Army: sierż. Mitchell Ryan)

Stany Zjednoczone dokonają przeglądu porozumienia pokojowego osiągniętego z talibami w ubiegłym roku - poinformował w piątek w oświadczeniu Biały Dom po rozmowie telefonicznej doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivana z jego afgańskim odpowiednikiem.

USA zredukują siły w Iraku i Afganistanie

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump polecił redukcję amerykańskich sił zbrojnych w Iraku i Afganistanu. Do 15 stycznia w obu krajach ma...

zobacz więcej

Zgodnie z umową między Stanami Zjednoczonymi a talibami z lutego 2020 r. siły amerykańskie mają opuścić Afganistan do maja 2021 r. w zamian za gwarancje antyterrorystyczne ze strony talibów.

W ubiegłym tygodniu liczba wojsk amerykańskich w Afganistanie spadła do 2,5 tys., co stanowi najniższy poziom sił amerykańskich w tym kraju od 2001 roku.

Jednak poziom przemocy w Afganistanie wzrósł, co przyspieszyło międzynarodowe wezwania do zawieszenia broni między rządem afgańskim a talibami.

Przedstawiciele obu stron spotkali się na początku tego miesiąca na pierwszej sesji w ramach drugiej rundy rozmów pokojowych, podczas których oczekiwano omówienia spornych kwestii, takich jak zawieszenie broni i podział władzy.

Sullivan powiedział afgańskiemu doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego Hamdullahowi Mohibowi, że przegląd oceni: „czy talibowie wywiązują się ze swoich zobowiązań do zerwania więzi z grupami terrorystycznymi, ograniczenia przemocy w Afganistanie i zaangażowania w znaczące negocjacje z rządem afgańskim i innymi zainteresowanymi stronami” - informuje Biały Dom. W oświadczeniu Białego Domu Sullivan podkreślił, że Stany Zjednoczone będą wspierać proces pokojowy: „silnym regionalnym wysiłkiem dyplomatycznym”, który będzie miał na celu pomoc obu stronom w osiągnięciu trwałego i sprawiedliwego porozumienia politycznego oraz trwałego zawieszenia broni.

źródło:

Zobacz więcej