RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Koronawirus zaatakował żołnierzy Gwardii Narodowej. Ponad 100 z pozytywnym wynikiem testu

Żołnierze Gwardii Narodowej mogli wrócić na Kapitol, aby odpocząć  (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
Żołnierze Gwardii Narodowej mogli wrócić na Kapitol, aby odpocząć (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Od 100 do 200 żołnierzy Gwardii Narodowej, rozmieszczonych w Waszyngtonie w celu zapewnienia bezpieczeństwa inauguracji prezydenta Joe Bidena, uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa – poinformował w piątek urzędnik USA agencję Reuters.

Joe Biden wprowadza swój program walki z epidemią koronawirusa

Początek kadencji prezydenta USA Joego Bidena upływa pod znakiem wdrażania jego federalnej strategii zwalczania pandemii koronawirusa. Demokrata...

zobacz więcej

Urzędnik, mówiąc o wynikach testów na koronawirusa pod warunkiem zachowania anonimowości, stwierdził, że liczba ta może wzrosnąć, ale nadal stanowi niewielki procent z ponad 25 tys. żołnierzy, którzy byli w mieście w ciągu ostatnich kilku dni.

W piątek republikańscy gubernatorzy Teksasu i New Hampshire zdecydowali o powrocie żołnierzy z Waszyngtonu. Politycy wyrazili oburzenie w związku ze zmuszeniem żołnierzy do wypoczynku w podziemnym garażu należącym do Senatu.

To reakcja na czwartkowe doniesienia o warunkach, w jakich przebywali żołnierze wysłani do Waszyngtonu, by chronić stolicę w czasie inauguracji Joe Bidena . Jak podał portal Politico, setki żołnierzy wypoczywających między swoimi zmianami, zostało przeniesionych - bez podania przyczyny - ze stołówki na Kapitolu do podziemnego garażu należącego do Senatu
„Miejsce w garażu jest dobre dla samochodów, ale dla Gwardii Narodowej to oznaka braku szacunku” – pisze Fox News odnosząc się do informacji, która oburzyła Amerykanów. Kilkuset żołnierzy Gwardii, która strzegła porządku podczas zaprzysiężenia Demokraty Joe Bidena , poproszono o opuszczenie Kongresu. Wojskowych zmuszono do zajęcia podziemnego garażu.

Inauguracja Bidena. Próba przełożona ze względów bezpieczeństwa

Próba inauguracji prezydenta elekta USA Joe Bidena, zaplanowana na niedzielę, ze względów bezpieczeństwa została przełożona na poniedziałek –...

zobacz więcej

„Rozkazałem natychmiastowy powrót wszystkich żołnierzy Gwardii Narodowej New Hampshire z Waszyngtonu. Wykonali świetną robotę w trudnym czasie i powinni być chwaleni, a nie poddawani nieodpowiednim warunkom” - napisał na Twitterze republikański gubernator New Hampshire Chris Sununu. Podobną decyzję ogłosił w piątek gubernator Teksasu Greg Abbott.

Według dziennika „Washington Post” żołnierze byli zmuszeni przez godziny „wdychać spaliny” i przebywać stłoczeni i bez dostępu do toalet. Decyzję potem zmieniono, a policja Kapitolu przeprosiła gwardzistów. Według jednego z cytowanych żołnierzy, wśród żołnierzy jest wiele przypadków infekcji koronawirusem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej