RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prokuratura występuje o ubezwłasnowolnienie Polaka w Plymouth

Wniosek o całkowite ubezwłasnowolnienie Polaka przebywającego w śpiączce w szpitalu University Hospitals Plymouth NHS Trust w Wielkiej Brytanii, złożyła dziś do Sądu Okręgowego w Warszawie Prokuratura Okręgowa w Warszawie – poinformowała portal tvp.info Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej. Mężczyzna pozostaje w stanie śpiączki farmakologicznej. Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora orzekł o zabezpieczeniu postępowania poprzez wyrażenie zgody na przetransportowanie mężczyzny na terytorium Polski.

Sprawa Polaka w Plymouth. Brytyjski szpital wydał oświadczenie

Szpital University Hospitals Plymouth NHS Trust w Wielkiej Brytanii, gdzie przebywa Polak w śpiączce, wydał oświadczenie. Tymczasem wiceminister...

zobacz więcej

„Celem działań prokuratury jest zapewnienie mężczyźnie realnej możliwości ochrony należnych mu praw człowieka i obywatela, w szczególności prawa do ochrony życia i zdrowia” – poinformowała portal tvp.info Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej.

Mężczyzna decyzją sądu brytyjskiego miał zostać odłączony od aparatury odpowiedzialnej za podtrzymywanie funkcji życiowych. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło szereg działań zmierzających do przetransportowania mężczyzny do Polski.

Jak poinformowała prokuratura, sytuacja zdrowotna, ale i rodzinna mężczyzny przemawia za koniecznością złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie całkowite. Ubezwłasnowolnienie jest instytucją przewidzianą dla ochrony interesów oraz praw osoby, która nie może samodzielnie pokierować sprawami życia codziennego, także dotyczącymi podjęcia terapii, czy też kontynuowania leczenia.

Jednocześnie prokuratura wystąpiła o ustanowienie osoby najbliżej dla mężczyzny jego doradcą tymczasowym, w czasie trwania postępowania o ubezwłasnowolnienie. Powyższe pozwoli nie tylko na pełne zabezpieczenie interesów mężczyzny już od chwili zainicjowania tego postępowania, ale także jego rodziny poprzez umożliwienie niezbędnych działań dla kontynuowania jego terapii – wyjaśnia rzecznik w przesłanym nam piśmie.

Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora orzekł o zabezpieczeniu postępowania poprzez wyrażenie zgody na przetransportowanie mężczyzny na terytorium Polski.

Kolejna decyzja ws. Polaka w śpiączce w brytyjskim szpitalu. Rodzina ma dwa dni

Brytyjski sąd odrzucił apelację krewnych pacjenta, Polaka, który przebywa w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii, a którego już...

zobacz więcej

Paszport dyplomatyczny już w Londynie


Wiceminister sprawiedliwości Michał Warchoł, poinformował, że jest już przygotowany paszport dyplomatyczny dla Polaka . To pozwala na „wyjęcie” pacjenta spod jurysdykcji tamtejszego wymiaru sprawiedliwości. Dokumenty są już w polskim konsulacie w Londynie.

Warchoł zastrzegł jednak, że jest jeszcze kwestia uznania przez sąd polski jurysdykcji. – Rozważamy działania przed sądami polskimi, które miałyby na celu uznanie swojej jurysdykcji, po to, żeby formalnie móc przystąpić do kolejnego już etapu: transportu – dodał.

– Wiceminister Miłkowski (Maciej Miłkowski - podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia) zapewnił mnie, że w ciągu kilku godzin są gotowi przeprowadzić transport, którym Polak miałby wrócić do kraju – dodał wiceszef resortu sprawiedliwości.

Oświadczenie szpitala w Plymouth


Szpital University Hospitals Plymouth NHS Trust w Wielkiej Brytanii, gdzie przebywa Polak, wydał w piątek oświadczenie, w którym tłumaczy, że głównym zadaniem personelu jest „zapewnienie jak najlepszej opieki pacjentom, dbając o ich bezpieczeństwo i dobro”.

„Opieka szpitala i leczenie R.S. są całkowicie zgodne z orzeczeniami sądów. Nadal zapewniamy kontynuowanie kompleksowej opieki tak, jak robimy to w przypadku wszystkich pacjentów pod koniec ich życia. – napisano w oświadczeniu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sprawa Polaka w Plymouth. Brytyjski szpital wydał oświadczenie

Brytyjski szpital ponownie odłączył Polaka w śpiączce od pożywienia i wody

Pozostającemu od dwóch miesięcy w śpiączce obywatelowi Polski, który przebywa w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii, ponownie...

zobacz więcej

Tragiczna sytuacja Polaka w Plymouth


Mężczyzna w średnim wieku, który od kilkunastu lat mieszka w Anglii, 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

Matka i siostry z siostrzenicą pacjenta prowadziły batalię sądową o uratowanie życia krewnego, w trakcie której kilkakrotnie – ostatnio w zeszłym tygodniu, po raz czwarty, odłączano pacjenta od aparatury podającej żywność i wodę, skazując go tym samym na śmierć głodową.

źródło:
Zobacz więcej