RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Paszport szczepionkowy budzi wątpliwości. „To szansa na przebudzenie kultury”

Unia Europejska prowadzi rozmowy na temat paszportu szczepionkowego, a w Danii staje się on już rzeczywistością. Ministerstwo Zdrowia tego kraju ogłosiło przygotowania takiego dokumentu dla Duńczyków zaszczepionych przeciwko COVID-19. Sama szczepionka – po rocznych restrykcjach – ma być szansą na przebudzenie sektora kultury w tym kraju – podaje duńska telewizja.

Spowolnienia dostaw szczepionki przeciw COVID-19. Zdecydowana reakcja sześciu państw UE

Sześć państw Unii Europejskiej domaga się zapewnienia stabilnych i punktualnych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19, produkowanych przez...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Gospodarka niektórych krajów zależy w dużej mierze od sektorów turystyki i kultury. Dania planuje ułatwić ich ponowne ożywienie poprzez wprowadzenie paszportów szczepionkowych. Mają one umożliwić obywatelom podróżowanie i uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych.

– W czasie wiosny zazwyczaj zaczynamy organizowanie festiwali w całym kraju – powiedział duńskiej telewizji Esben Marcher, szef sekretariatu Dansk Live, organizacji ds. festiwali. Zaznaczył, że obecnie sytuacja jest jeszcze niepewna. – Paszport szczepionkowy byłby narzędziem dla organizatorów festiwali i koncertów, aby kontrolować, czy ludzie są zaszczepieni  – powiedział Marcher.

Szef działu obsługi odwiedzających muzeum Moesgaard w Højbjerg, Henrik Hatt przyznał, że sytuacja jest frustrująca, ponieważ nie mogą udostępnić nowej wystawy o neandertalczykach. – Paszport szczepionkowy wiele by oznaczał pod względem przyciągania większej liczby gości zagranicznych do Danii – ocenił Hatt.

Część polityków krajów UE jest jednak sceptycznie nastawiona do propozycji paszportu szczepionkowego. Według prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa zaświadczenie o szczepionce powinno służyć wyłącznie do celów leczniczych, a nie do podróżowania. Mówi o tym również wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic, który podczas jednej z konferencji prasowych stwierdził, że obecnie najważniejszą rzeczą jest zaszczepienie jak największej liczby osób w UE oraz zebranie jak największej ilości danych na ten temat. – Nie chcemy stwarzać sytuacji, w której ludzie, którzy nie chcą szczepionki, czują się do tego zmuszeni – powiedział Sefcovic.

źródło:
Zobacz więcej