RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

12 stopni we Wrocławiu i rekord ciepła na Węgrzech. Kiedy wróci zima?

Do Polski od zachodu wkroczy chłodne powietrze (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Do Polski od zachodu wkroczy chłodne powietrze (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Jak zaznaczają synoptycy, piątek był ciepły jak na zimę. We Wrocławiu odnotowano aż 12 st. C. Od niedzieli będzie jednak chłodniej w całym kraju – lekko dodatnia temperatura w dzień i niewielki mróz w nocy. Na Węgrzech padł dzienny rekord temperatury, w miejscowości Foenyed termometry wskazały dziś 16 stopni Celsjusza.

Rok 2020 był jednym z dwóch najgorętszych w historii

Rok 2020 był jednym z dwóch najgorętszych w historii – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO)....

zobacz więcej

Ciepło będzie w piątek do godzin wieczornych. Silnego wiatru przynajmniej do wieczora mogą spodziewać się mieszkańcy południowych powiatów woj. podkarpackiego, małopolskiego oraz śląskiego. Do 140 km/h będzie wiać np. w Karpatach.

Poza tym może padać. – Dzisiaj może jeszcze popadać deszcz w północno-zachodniej części kraju – powiedział synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

W nocy z piątku na sobotę będzie od -3 st. C na Pomorzu, przez 1 st. C w centrum, do 5 st. C na południowym-wschodzie.

– Tam będzie najcieplej. Cały czas na plusie – wskazał synoptyk. Jest tam cieplej ze względu na wiejący cały czas wiatr. – Co prawda jest on silny, ale jest to watr halny – ciepły, suchy – wyjaśnił, dodając, że jest on jednocześnie sprzymierzeńcem roztopów.

Od soboty pogoda zacznie się już zmieniać. Nie będzie już tak ciepło w całym kraju. – Od zachodu wkroczy chłodne powietrze – powiedział Walijewski, zwracając uwagę, że jest to o tyle dziwne, ponieważ zwykle chłodne powietrze napływa z północy czy południowego-wschodu.

Przeczytaj też: Zima znów zaatakuje. To był dopiero początek?

Pogoda wariuje. Na Sycylii mimozy zakwitły dwa miesiące wcześniej

Na Sycylii z powodu wyjątkowego jak na styczeń ciepła zakwitły mimozy; dwa miesiące wcześniej niż zwykle. W niektórych punktach wyspy temperatura...

zobacz więcej

Na zachodzie kraju będzie padać śnieg i będzie maksymalnie 2 st. C. W centrum i na wschodzie będzie za to nadal ciepło. Nawet do 7 st. C w centrum, a na południu i południowym-wschodzie do 9 st. C.

W nocy temperatura zacznie już spadać w całym kraju, gdyż to zimne powietrze z zachodu zacznie przemieszczać się na wschód. Wtedy na zachodzie będzie około -3 st. C, 0 lub -1 st. C w centrum oraz wschodzie. Na południowym-wschodzie będzie lekko dodatnia temperatura – nawet do 4 na plusie.

Ale niedziela będzie już chłodna niemal w całym kraju. Temperatura wahać się będzie od 1 do 3 st. C. Cieplej będzie na południowym-wschodzie – do 7 st. C w Przemyślu. Na północy może padać przelotnie śnieg lub deszcze ze śniegiem. W nocy temperatura będzie spadać poniżej zera, będzie zatem ślisko na drogach.

Dzienny rekord temperatury dla 22 stycznia został w piątek pobity na Węgrzech: w miejscowości Fonyód w pobliżu zachodniego krańca Balatonu termometry wskazały 16 stopni Celsjusza – poinformował Krajowy Urząd Meteorologiczny. Do tej pory najcieplej było na Węgrzech 22 stycznia w 1956 roku w Asotthalom przy granicy z Serbią, gdzie zanotowano 15,5 stopnia C.

W najbliższych dniach spodziewane jest ochłodzenie ze spadkiem temperatury nawet poniżej zera.

źródło:

Zobacz więcej