RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TVN znów prostuje błędną informację. Tym razem na rzadko używanym koncie twitterowym

Sprostowania nie znaleźliśmy na głównych stronach portali tvn.pl i tvn24.pl (fot. Shutterstock/Sharaf Maksumov)
Sprostowania nie znaleźliśmy na głównych stronach portali tvn.pl i tvn24.pl (fot. Shutterstock/Sharaf Maksumov)

Na profilu twitterowym @TVN24Newsroom pojawił się wpis o „błędnym przytoczeniu wypowiedzi ministra Michała Dworczyka”. Chodziło o liczbę osób, dla których Polska ma zagwarantowane szczepionki na COVID-19 do końca marca. Profil ma 2,7 tys. obserwujących. Ponad pięćset razy mniej niż profil główny @tvn24 (1,4 mln). W piątkowe popołudnie sprostowania nie znaleźliśmy także na głównych stronach portali tvn.pl i tvn24.pl.

Administrator @TVN24Newsroom – konta, na którym w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pojawiło się pięć tweetów – podał prawdziwą liczbę osób, które – jak informował pełnomocnik ds. szczepień, minister Michał Dworczyk, na pewno zostaną zaszczepione w pierwszym kwartale. Ale nie odpowiadał na pytania o szczegóły „błędu”.

Internauci zwrócili uwagę na ograniczony zasięg sprostowania. Kilka dni wcześniej jeden z producentów szczepionek, firma Pfizer, ogłosiła, że przez pewien czas będzie do krajów UE dostarczała mniej dawek niż jej władze uzgodniły z Komisją Europejską. Z kolei więcej szczepionek ma docierać do Niemiec, które łamiąc zasadę solidarności, zamówiły więcej dawek poza ustaleniami wspólnotowymi. -> Przeczytaj także o odpowiedzi min. Michała Dworczyka na fake news Sławomira Nitrasa o kolejkach przed przychodniami 

źródło:
Zobacz więcej