RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TVP oddaje hołd Henrykowi Chmielewskiemu. Premiera filmu „Papcio Chmiel”

W związku ze śmiercią Henryka Jerzego Chmielewskiego dziś o 20:10 w TVP1 odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Papcio Chmiel”, poświęconego temu wielkiemu artyście i patriocie. W ten sposób Telewizja Polska oddaje hołd człowiekowi, na którego twórczości wychowały się pokolenia Polaków.

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski. Papcio Chmiel miał 97 lat

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel. Był autorem serii komiksowej „Tytus, Romek i Atomek”. Miał 97 lat.

zobacz więcej

„Papcio Chmiel” to dokumentalny projekt filmowy prezentujący Henryka Jerzego Chmielewskiego – wybitną postać polskiej sztuki. Dzieło jest oparte na pomyśle opowiedzenia o artyście oczami jego 11–letniego fana, chłopca prowadzącego swój program literacki Czytajo.pl na kanale YouTube, w którym recenzuje książki.

Marzeniem entuzjasty literatury jest spotkanie z Papciem i przeprowadzenie z nim wywiadu do swojego wideobloga. W przebiegu akcji śledzimy próby kontaktu Olafa z jego Mistrzem. Po drodze spotyka on znawców tematu: krytyków, publicystów, artystów. Uczestniczy w wydarzeniach specjalnych dla fanów, poznaje historię swojego bohatera, zarówno zawodową, jak i osobistą.

Duży nacisk położony jest na przeżycia Henryka Chmielewskiego w trakcie Powstania Warszawskiego. Oczywiście niejako drugą pierwszoplanową postacią jest sam Tytus, czyli uczłowieczona, a wręcz spersonifikowana małpa. Cały projekt jest poświęcony także genealogii tej postaci. Realizacyjnie film zakłada użycie kilku technik rejestracyjnych, od klasycznej, zdjęciowej po animowaną, materiały archiwalne oraz efekty wizualne.

Przeczytaj także: Rozmowa z rysownikiem Marcinem Opiłowskim o komiksach historycznych

źródło:
Zobacz więcej