RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Sankcje nie tylko wobec urzędników”. Cichanouska za objęciem nimi m.in. sędziów

Swiatłana Cichanouska oświadczyła też, że nie zamierza startować w następnych wyborach prezydenckich na Białorusi (fot. Kyodo News/Getty Images)
Swiatłana Cichanouska oświadczyła też, że nie zamierza startować w następnych wyborach prezydenckich na Białorusi (fot. Kyodo News/Getty Images)

Była kandydatka opozycji na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska opowiedziała się w piątek za rozszerzeniem sankcji przeciw białoruskiemu reżimowi. Oświadczyła też, że nie zamierza startować w następnych wyborach prezydenckich w tym kraju.

Cichanouska otrzymała nagrodę specjalną Forum Ekonomicznego

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska otrzymała w środę nagrodę specjalną podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Wcześniej tego...

zobacz więcej

Cichanouska oceniła, że sankcje skutecznie oddziałują na władze, ale należy je stosować nie tylko wobec wyższych urzędników. – To ważne, by na tej liście znaleźli się sędziowie czy funkcjonariusze struktur siłowych, którzy bili ludzi. Zanim zaczną bić, powinni rozumieć, że ich dzieci nic nie będą mogły robić w Europie – oznajmiła na konferencji prasowej w stolicy Estonii, Tallinie.

Mówiąc o sytuacji w swoim kraju podkreśliła, że wcześniej wobec osób z odmiennymi poglądami stosowano przemoc fizyczną, ale teraz w więzieniach znajdują się nie tylko więźniowie polityczni, ale także osoby, którym nawet nie postawiono zarzutów. – Może nie są torturowani, ale codziennie cierpią w więzieniach – zaznaczyła. Cichanouska dodała, że „na daną chwilę nie wezmę udziału w następnych wyborach”.

Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia 2020 roku i cieszyła się w nich dużym poparciem społecznym. Mimo to według oficjalnych wyników uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów, a jako zwycięzcę ogłoszono rządzącego od 1994 roku Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc.

źródło:

Zobacz więcej