RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef RE apeluje do Putina o uwolnienie Nawalnego. Zapowiada „strategiczną debatę”

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zaapelował do niego o uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Areszt dla Nawalnego. „Nie bójcie się i wychodźcie na ulice” [WIDEO]

Aleksiej Nawalny wezwał swoich zwolenników, by wyszli na ulice. Wcześniej w poniedziałek sąd w Moskwie nakazał umieszczenie rosyjskiego...

zobacz więcej

Szef Rady Europejskiej poinformował Władimira Putina o głębokim zaniepokojeniu w Unii Europejskiej i jej państwach członkowskich aresztowaniem opozycjonisty w Moskwie oraz wezwał do pełnego i bezwarunkowego poszanowania praw Nawalnego.

Jak podały służby prasowe RE, Michel oświadczył Putinowi, że UE apeluje do Rosji o szybkie uwolnienie Nawalnego i kontynuowanie śledztwa w sprawie zamachu na niego, z zachowaniem pełnej przejrzystości i bez dalszej zwłoki.

Przewodniczący Rady Europejskiej poinformował rosyjskiego prezydenta o zamiarze zorganizowania na marcowym szczycie UE strategicznej debaty na temat stosunków UE-Rosja.

Zatrzymanie Aleksieja Nawalnego w Moskwie


Nawalny, jeden z liderów antykremlowskiej opozycji, został zatrzymany w niedzielę na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie tuż po przylocie z Berlina. Nakazem sądu został umieszczony w areszcie do 15 lutego. Rosyjskie służby więzienne domagają się bezwzględnego wykonania wobec niego zawieszonego wyroku, wydanego pięć lat temu. Decyzję o tym sąd podejmie 2 lutego.

Próba otrucia


Nawalny 20 sierpnia trafił do szpitala w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Na żądanie rodziny został przetransportowany do Berlina. 6 października 2020 roku Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziła, że Nawalnego próbowano otruć za pomocą bojowego środka porażającego układ nerwowy Nowiczok.

Ta sama substancja została użyta w 2018 roku w Salisbury na południu Anglii przy próbie zabójstwa podwójnego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala i jego córki.

źródło:

Zobacz więcej