RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pożegnanie Marii Koterbskiej. „Odeszła od nas wielka dama polskiej piosenki” [WIDEO]

Maria Koterbska spoczęła w piątek na cmentarzu parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Wicepremier prof. Piotr Gliński w specjalnym liście napisał o zmarłej: „odeszła od nas wielka dama polskiej piosenki, wybitna artystka, osoba pełna liryzmu, emanująca radością”.

Syn zmarłej, Roman Frankl, podczas żałobnej mszy św. w bielskim kościele Opatrzności Bożej powiedział, że jest szczęśliwy i dumny, że mógł mieć taką matkę. – Mama, która na pewno nas teraz gdzieś słucha, jest szczęśliwa, ale i trochę skrępowana. Zawsze była bardzo normalną osobą. Wszystkie te hołdy, które o sobie słyszała, nieco ją peszyły. Pewnie próbowałaby dowcipem te słowa złagodzić – mówił.

Frankl podkreślił, że Maria Koterbska „była matką wyjątkową, kochającą, ciepłą; matką na każde zawołanie”. – Gdyby mnie ktoś spytał, kim chciałbym być w następnym życiu, na pewno odpowiedziałbym: znów synem Marii Koterbskiej– dodał.

Będzie miała własny tramwaj

Wicepremier prof. Piotr Gliński, w liście odczytanym przez szefa jego gabinetu politycznego, podkreślił, że „zamykając doczesny rozdział, śp. Maria Koterbska pozostawiła nam bogatą spuściznę artystycznej aktywności, która kształtowała wrażliwość i niosła radość kilku pokoleniom Polaków”. Wicepremier zaznaczył, że żegnając artystkę, przywołujemy jednocześnie wspomnienia o muzycznym świecie królowej polskiego swingu. Wskazał, że jej twórczość pozostanie żywa jeszcze dla wielu kolejnych generacji. Prof. Piotr Gliński podkreślił, że Koterbska była „niekwestionowaną gwiazdą polskiej sceny muzycznej drugiej połowy XX w.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski powiedział, że odeszła „wspaniała bielszczanka, która przy okazji swoich tournée sławiła miasto”.

Z kolei prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapewnił w liście, że artystka będzie patronką tramwaju miejskiego. W jednej ze swych przebojowych piosenek Maria Koterbska śpiewała o „mknących po szynach niebieskich tramwajach przez wrocławskich ulic sto”.

Polska wspomina Papcia Chmiela. „Dla ludzi mojego pokolenia kończy się epoka”

„Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na jego komiksach, kończy się jakaś epoka” – napisał na Twitterze o śmierci rysownika Henryka...

zobacz więcej

Jej piosenki śpiewała cała Polska

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w Bielsku. Nigdy na stałe nie wyjechała z rodzinnego miasta. Karierę rozpoczęła po wojnie, a największą popularność zdobyła w latach 50. W repertuarze miała 1500 piosenek, w tym ok. 400 nagranych. Jej największe przeboje: „Karuzelę”, „Rudzielca”, „Złoty pierścionek”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” czy „Parasolki” śpiewała cała Polska. Teksty dla Koterbskiej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Jest matką aktora i kompozytora Romana Frankla.

W 1999 r. Maria Koterbska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Maria Koterbska zmarła 18 stycznia w Bielsku-Białej w wieku 96 lat.

źródło:
Zobacz więcej