RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE: Państwa UE mogą same negocjować zakup szczepionek

Szczepionki, które zostały zakontraktowane przez KE mają gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności (fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis)
Szczepionki, które zostały zakontraktowane przez KE mają gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności (fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis)

Państwa członkowskie UE mogą same negocjować z producentami szczepionek na COVID-19, których nie obejmuje wspólne portfolio – poinformował na konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker.

Premier Wielkiej Brytanii: Liczba zgonów na Covid-19 przerażająca

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że rekordowy wzrost zgonów na COVID-19, jaki zanotowano w środę, jest przerażający. Dodał, że należy...

zobacz więcej

– Celem naszej strategii szczepień jest wypracowanie wspólnie z krajami członkowskimi zdywersyfikowanego portfolio różnych szczepionek. W tym kontekście równoległe negocjacje z producentami szczepionek, z którymi już mamy umowy czy je negocjujemy, są niedozwolone – tłumaczył rzecznik KE.

W ten sposób De Keersmaecker odpowiedział na pytanie, czy podpisanie kontraktu przez Węgry z rosyjskim producentem szczepionki Sputnik V narusza zasady przyjęte przez Wspólnotę.

– Państwa członkowskie mogą jednak, jeśli takie jest ich życzenie, zacząć negocjacje, a nawet podpisać kontrakty z producentami szczepionek, których nie obejmuje nasza strategia szczepień – dodał.

Zakontraktowane szczepionki mają gwarancję bezpieczeństwa


Podkreślił jednak, że szczepionki, które zostały zakontraktowane przez KE, mają gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności. – Dlatego kładziemy nacisk na dokładne sprawdzenie tych szczepionek przez Europejską Agencję Leków (EMA) – zaznaczył De Keersmaecker.

Czytaj także: „Katastrofa stulecia”. Merkel podała, kiedy będą mogli zaszczepić się wszyscy Niemcy

źródło:

Zobacz więcej