RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy medycy ruszają na Słowację. Konferencja premiera Morawieckiego

Relacje między państwami nie mogą się opierać tylko i wyłącznie na kalkulacjach. To także wzajemna pomoc udzielana w czasie, kiedy tego najbardziej inni potrzebują. Dzisiaj polscy medycy ruszają na Słowację – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ilu Polaków chce się zaszczepić? Wyniki sondażu

Rośnie odsetek Polaków, którzy chcą się zaszczepić; obecnie to już ponad połowa badanych; ubywa także osób sceptycznych wobec szczepionek – wynika...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Chcemy na terenach przygranicznych pomóc po to, żeby również od tej strony mieć lepsze zabezpieczenie w związku z pandemią, ale solidarność to także marka eksportowa Polski – podkreślał szef rządu podczas briefingu na lotnisku wojskowym na Okęciu.

Przypominał w tym kontekście o pomocy polskich strażaków podczas pożarów w Szwecji czy wysyłaniu domów kontenerowych do Grecji i Libanu.

– Kalkulacje to jedno, ale wartości i solidarność to niezbywalna wartość, dzięki której polska marka umacnia się na całym świecie – dodał Morawiecki. Dziękował około 200 medykom, którzy zgłosili się w ramach wolontariatu.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa płk Konrad Korpowski przekazał, że RCB na polecenie premiera przygotowało i koordynuje wylot polskiej ekipy na Słowację.

Jej głównym zadaniem jest wsparcie Słowaków w przeprowadzeniu narodowych testów na obecność Covid-19. Bardzo dziękuję wszystkim instytucjom, które brały udział w przygotowaniu za wsparcie i pomoc, ale przede wszystkim i z całego serca dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy zgłosili się do tego zespołu. Myślę, że taka międzynarodowa solidarność będzie naszym znakiem eksportowym – powiedział Korpowski.

Koordynator medyczny misji dr Artur Zaczyński podkreślił, że wyjazd na Słowację to kolejna misja Polaków za granicą. – Tak jak misja w Dover okazała się bardzo dobrym sposobem na rozładowanie tej obstrukcji na granicy angielsko-francuskiej, tak teraz mamy nadzieję, że pomoc naszym sąsiadom z południa będzie owocna i uda nam się pomóc i spełnić oczekiwania strony słowackiej – mówił Zaczyński.

źródło:
Zobacz więcej