RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk: Do tej pory wykonano w Polsce ponad 600 tys. szczepień

Do tej pory wykonano w Polsce 603 809 szczepień. Liczba dawek, które zostały dostarczone do punktów szczepień, to ponad 789 tys., a stany w magazynach stanowią niewiele powyżej 467 tys. – poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Raport Ministerstwa Zdrowia. Ile dziś zakażeń?

Koronawirus w Polsce. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6640 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu wynika, że...

zobacz więcej

Dworczyk na konferencji prasowej przedstawia status realizacji Narodowego Programu Szczepień. Przypomniał, że od piątku rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 seniorów powyżej 70. roku życia.

– Do dzisiaj wykonano w Polsce 603 809 szczepień. Liczba dawek, które zostały dostarczone do punktów, to ponad 789 tys., a stany w magazynach stanowią niewiele powyżej 467 tys. – przekazał szef KPRM.

Wyjaśnił, że spadek zapasów magazynowych, „który będzie się pogłębiał”, jest wynikiem zmian harmonogramu dostaw firmy Pfizer.

Rzecznik rządu: Będziemy rozważać kroki prawne wobec Pfizera

Będziemy rozważać kroki prawne wobec firmy Pfizer, jeśli dostawy szczepionek nie będą uzupełnione – oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller....

zobacz więcej

Osoby po 70. roku życia mogą się od dziś zapisywać na szczepienie. – Ta grupa liczy ponad 2,7 mln osób – powiedział Dworczyk.

Szef KPRM poinformował, że w ciągu pierwszych trzech godzin za pośrednictwem dostępnych kanałów na szczepienie zapisało się ponad 150 tys. osób.

– Zainteresowanie było i jest nadal bardzo duże. W godzinach tzw. piku było to 300 tys. prób połączeń na jedną minutę, stąd też wystąpiły i występują problemy z dodzwonieniem się – zaznaczył minister.

Zdaniem Michała Dworczyka „tak dużego obciążenia żaden system nie jest w stanie wytrzymać”.

Dworczyk: Do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków

Podtrzymujemy deklarację, że obecne dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie ok. 3 mln Polaków do końca I kwartału – powiedział w Sejmie...

zobacz więcej

Nadzieja w szczepionce firmy AstraZeneca


Dworczyk pytany, kiedy pojawią się nowe terminy szczepień odparł, że „jeżeli odpowiedź ma być udzielona w sposób odpowiedzialny”, to brzmi ona: nie potrafimy tego dokładnie powiedzieć.

– To zależy od producentów szczepionki. Jak tylko dostaniemy poważne harmonogramy dostaw poszczególnych producentów, od razu będziemy informować i uruchamiać nowe terminy – podkreślił.

Dodał, że „to, co w jakiś sposób daje nadzieję na poprawę sytuacji, jeśli chodzi o dostęp do szczepionek, to informacja z Europejskiej Agencji Leków (...), że jest poważna szansa na zarejestrowanie kolejnej szczepionki – firmy AstraZeneca – do końca stycznia i jeszcze w lutym jest szansa na zwiększenie puli szczepionek przysługującej Polsce o szczepionki tej firmy”.

„Na razie czekamy”


Ale – jak dodał minister – „nie chcemy teraz mówić o liczbach ani dokładnych terminach”. – Jak będą takie dane, to będziemy informować. Na razie czekamy – wskazał Dworczyk.

teraz odtwarzane
150 tys. wolnych terminów

źródło:
Zobacz więcej