RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Krzysztof Kamil Baczyński. Wyjątkowy mural na setną rocznicę urodzin poety

Z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz dyrektor NCK Rafał Wiśniewski odsłonili na stołecznym Powiślu mural poświęcony poecie. – Wpisujemy tym muralem Baczyńskiego w Warszawę, przypominamy go Polsce – powiedział Gliński.

Mija 75 lat od śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, żołnierz Armii Krajowej, podchorąży, podharcmistrz Szarych Szeregów. Należał do tragicznego pokolenia Kolumbów,...

zobacz więcej

Na muralu przy ul. Solec 85 został utrwalony wizerunek poety odwzorowany z fotografii portretowej z 1939 r. Była to sesja zrobiona dla potrzeb maturalnych. Umieszczono także fragment wiersza „Spojrzenie” autorstwa Baczyńskiego:

„I jeden z nas — to jestem ja, którym pokochał. Świat mi rozkwitł jak wielki obłok, ogień w snach i tak jak drzewo jestem — prosty".

Wybitnie utalentowany


– Jako twórca zdążył napisać ponad 500 utworów. W zasadzie od lat młodzieńczych pisał poezję, rysował, był wybitnie utalentowanym twórcą. Można powiedzieć, że w jakimś sensie był kontynuatorem tradycji, talentu Norwida, ale także być może Wyspiańskiego i wielu innych polskich twórców, którzy byli utalentowani zarówno jeżeli chodzi o poezję, literaturę, jak i plastykę – powiedział wicepremier Gliński.

Jak mówił, Krzysztof Kamil Baczyński „chciał studiować na Akademii Sztuk Pięknych, chciał żyć".

Czytaj także: 100 lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Sensacja w Muzeum Literatury. Odkryto nieznaną powieść Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

„Cudowne przygody pana Pinzla rudego” to tytuł niedokończonej powieści Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którą odnaleziono w warszawskim Muzeum...

zobacz więcej

– W czasie wojny zawarł związek małżeński z Barbarą Drapińską. Chciał żyć jak całe to pokolenie urodzone po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą w latach 20. Pokolenie naszych, moich rodziców, którzy mieli wtedy także inne bardzo poważne obowiązki do spełnienia i one nie pozwoliły młodemu Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu kontynuować swoją karierę artystyczną – dodał.

Podkreślił, że był to „wybitny poeta, człowiek wierny wartościom – w życiu osobistym i w życiu wspólnotowym, bo przecież tamto pokolenie podejmowało te dramatyczne decyzje z rozterkami, ale jednak w sposób absolutnie zdecydowany”.

– Te rozterki znamy i pamiętamy, bo rówieśnicy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którzy razem z nim chodzili do szkoły, do liceum Batorego – „Zośka”, „Rudy” czy inni znani chłopcy, którzy zginęli w czasie wojny w dramatycznych okolicznościach – oni wszyscy byli ludźmi myślącymi, nad wyraz poważnymi na swój wiek, podejmowali dramatyczne decyzje w pełni świadomie, w pełni świadomie wybierali tak szalenie dramatycznie – zaznaczył wicepremier Gliński.

Minister kultury wskazał, że „między innymi po to są jubileusze, po to wspominamy, dzisiaj szczególnie Baczyńskiego, żeby poważnie myśleć o ich wyborach, bo to jest potrzebne nam także współcześnie, każdemu pokoleniu”.

źródło:

Zobacz więcej