RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik rządu: Będziemy rozważać kroki prawne wobec Pfizera

Zamiast planowanej dostawy 360 tys. dawek od Pfizera dostaliśmy 176 tys. (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell; Shutterstock)
Zamiast planowanej dostawy 360 tys. dawek od Pfizera dostaliśmy 176 tys. (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell; Shutterstock)

Będziemy rozważać kroki prawne wobec firmy Pfizer, jeśli dostawy szczepionek nie będą uzupełnione – oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller. Nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu spowodowanego pandemią Domenico Arcuri poinformował, że do takiego kroku gotowe są też Włochy.

Dworczyk: Do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków

Podtrzymujemy deklarację, że obecne dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie ok. 3 mln Polaków do końca I kwartału – powiedział w Sejmie...

zobacz więcej

– Myślę, że taka decyzja mogłaby być podjęta w następnym miesiącu, jeżeli te dostawy nie zostaną uzupełnione zgodnie z deklaracją producenta – powiedział rzecznik rządu.

– W tej chwili producent deklaruje, zobowiązuje się, że te różnice zostaną pokryte. W związku z tym liczymy, że tak faktycznie się stanie – zaznaczył rzecznik. – Ale jeżeli nie, oczywiście wtedy trzeba będzie rozważać środki prawne – dodał minister.

Jak podkreślił, „najistotniejsze jest to, aby w tym pierwszym kwartale liczba szczepionek, która była zadeklarowana, była dostarczona”. – Liczymy na to, że faktycznie w tym zakresie Pfizer się wywiąże, a przejściowy okres tych 2-3 tygodni będzie za jakiś czas tylko wspomnieniem – mówił Müller.

Do Polski w poniedziałek zamiast planowanej dostawy 360 tys. dawek od Pfizera trafiło 176 tys. To efekt planu zwiększenia mocy produkcyjnych przez koncerny Pfizer i BioNTech. Powrót do harmonogramu ma nastąpić 25 stycznia, a dostawy od połowy lutego mają zostać zwiększone.

Czytaj także: Szef KPRM: Nie rozważamy scenariusza komercyjnych szczepień

źródło:

Zobacz więcej